Jak należy rozumieć odległość 3 km która kwalifikuje ucznia do dowozu do szkoły autokarem szkolnym?
Czy jest to najkrótsza droga jaką uczeń może dojść do szkoły pieszo, czy też najkrótsza droga jaką można pokonać samochodem?
Zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) sieć publicznych szkół powinna być zorganizowana w sposób umożliwiający wszystkim dzieciom spełnianie obowiązku szkolnego.
Droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać:
1) 3 km - w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych;
2) 4 km - w przypadku uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów.
Jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka, przekracza odległości wymienione wyżej, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu lub zwrot kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej.
Długość drogi, jaką przebywa dziecko z domu do szkoły powinno się mierzyć nie w linii prostej, lecz z uwzględnieniem warunków lokalnych, jak zwłaszcza istniejące połączenia drogowe, rzeźba terenu itp.
Z porównania ust. 2 z ust. 3 komentowanego przepisu wynika, że dla celów porównań ze standardem ustawowym wyznacza się drogę dziecka do obwodowej szkoły podstawowej lub gimnazjum. Drogę tę, jak już wspomniano wyżej należy mierzyć nie w linii prostej, lecz z uwzględnieniem warunków faktycznych.