Rok 2012  nie należał do najspokojniejszych dla pracowników oświaty, ale pod względem trudności, nie odbiegał znacznie od poprzednich.
Przyniósł ze sobą wiele zmian w prawie oświatowym, które związane były przede wszystkim z kontynuacją reform zapowiadanych przez resort edukacji. Rewolucja w funkcjonowaniu szkolnictwa zawodowego, wdrożenie nowej podstawy programowej w szkołach ponadgimnazjalnych i podstawowych oraz wprowadzenie nowego systemu informacji oświatowej -  to najważniejsze duże zmiany w systemie oświaty. Dużą niespodziankę sprawiła wszystkim na początku roku minister edukacji, odraczając o dwa lata pójście sześciolatków do szkoły. Mimo że od tego momentu upłynęło wiele miesięcy, wciąż nie cichną spory pomiędzy przeciwnikami i zwolennikami tej decyzji.
Dużo łaskawsza niż w zeszłych latach była aura - w większości uniknęliśmy kataklizmów pogodowych, które w ubiegłych latach w sposób dramatyczny wpłynęły na losy ludzi i całych społeczności z dotkniętych nimi terenów.
Wydaje się, że największe emocje i niepokoje w 2012 r.  wywołały przekształcenia i likwidacje szkół oraz dyskusja o reformie Karty Nauczyciela - zwłaszcza postulaty zniesienia nauczycielskich urlopów, rozszerzenia uprawnień samorządów do decydowania o czasie pracy pedagogów. Pod koniec roku najbardziej burzliwe dyskusje wywołało finansowanie opieki przedszkolnej i obciążenie samorządów obowiązkiem jej organizowania, obcięcie środków na doskonalenie nauczycieli, zamrożenie wysokości odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych oraz odejście od obecnego sposobu organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Czy był to rok spokojny? Na to pytanie każdy najlepiej sam sobie odpowie w domowym zaciszu. Warto jednak podkreślić, że chociaż każda zmiana niesie ze sobą niepokój, to daje również szansę rozwoju. Ta zasada przyświecała nam, gdy tworzyliśmy Edu Trendy 2012, by pokazać kierunki zmian i rozwoju edukacji w niezwykle dynamicznie zmieniającym się świecie.
Dla ostudzenia emocji, związanych z bieżącymi sprawami, trzeba przypomnieć, że rok 2012 był rokiem Janusza Korczaka -  czasem przypominania jego myśli i dokonań - walki o poszanowanie godności i praw dziecka oraz o stworzenie etosu nauczyciela-wychowawcy. Warto o tym pamiętać, aby w ferworze batalii o lepszy świat nigdy nie zapomnieć o dziecku, którego dobro jest celem istnienia całego systemu oświaty.
Niech nadchodzące Święta, spędzone w gronie najbliższych, napełnią Państwa optymizmem i energią, która pozwoli sprostać nawet najtrudniejszym wyzwaniom, jakie przyniesie przyszłość. Mam nadzieję, że refleksyjny nastrój, właściwy temu okresowi, pozwoli Państwu nabrać dystansu do codziennych trosk oraz zapewni niewyczerpane zasoby spokoju i cierpliwości, tak przydatne w tej trudnej pracy.
Wesołych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku w imieniu całego zespołu portalu abc/oświata , serwisu Prawo Oświatoweczasopism: "Przed Szkołą" i "Dyrektor Szkoły" oraz redakcji książkowej
Życzy:
Elżbieta Piotrowska-Albin
Dyrektor segmentu Edukacja
  Wolters Kluwer Polska