Do końca stycznia jednostki samorządu terytorialnego, na terenie których nauczyciele nie osiągnęli średnich wynagrodzeń, muszą wypłacić im dodatki uzupełniające. Taki obowiązek wynika z art. 30a - Karty nauczyciela.
Przepis stanowi, że w terminie do dnia 20 stycznia każdego roku organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń. Jeżeli nauczyciele na terenie jst nie osiągną określonego w rozporządzeniu średniego wynagrodzenia (analizuje się to w odniesieniu do wynagrodzeń dla każdego ze stopni awansu), organ prowadzący zobowiązany jest do 31 stycznia wypłacić im stosowne wyrównanie.

Dokonując analizy poniesionych wydatków na wynagrodzenia nauczycieli, organ prowadzący powinien pamiętać, że jednorazowy dodatek uzupełniający wypłacony za poprzedni rok nie jest składnikiem wynagrodzenia.
"Jest to istotne z punktu widzenia wyliczania dodatku uzupełniającego w następnych latach, począwszy od 2010 r., kiedy to wysokość wypłaconego dodatku nie może być uwzględniona w całości wydatków poniesionych przez organ prowadzący na wynagrodzenia nauczycieli. Dodatek uzupełniający ma bowiem rekompensować nauczycielowi nieosiągnęcie średnich wynagrodzeń w ramach składników wynagrodzenia określonych w art. 30a ust. 1 KN." - pisze Krzysztof Lisowski w książce "System wynagradzania nauczycieli". Podkreśla także, że wliczanie wypłaconego w danym roku dodatku uzupełniającego do całości wydatków na wynagrodzenia nauczycieli spowodowałoby znaczne zawyżenie tej wartości w analizie.

DODATEK UZUPEŁNIAJĄCY>>