Świadectwa Niezbędna w tym przypadku jest znajomość rozporządzenia MEN z 28.05.2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U. Nr 97, poz. 624 ze zm.) – dalej r.ś.d.s., którego ostatnia nowelizacja weszła w życie 5.04.2013 r.
Trudno sobie dziś wyobrazić szkołę, w której świadectwa wypisuje się ręcznie. Programy komputerowe umożliwiające wypełnianie i druk świadectw powinny być aktualizowane co roku, jednak proponuję zastosować zasadę ograniczonego zaufania i przed wprowadzaniem danych upewnić się, że posiadamy wersję zgodną z obowiązującym prawem. Chcąc uniknąć błędów i powtarzających się pytań, warto wywiesić wzory wypełnionych dokumentów – przydaje się to nie tylko nauczycielom mającym po raz pierwszy wychowawstwo. Z doświadczenia wiem, że wątpliwości budzi wiele rzeczy, w tym sposób wpisywania nazwy szkoły (zwłaszcza jeśli dana placówka wchodzi w skład zespołu), numeru i imienia szkoły, tematu projektu edukacyjnego, daty wydania świadectwa, numeru świadectwa, ocen zachowania i z religii lub etyki, nazw obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz ocen z tych zajęć, nazw zajęć w profilu oraz ocen z tych zajęć, informacji dotyczącej indywidualnego programu lub toku nauki oraz szczególnych osiągnięć ucznia.
Dla usprawnienia procesu drukowania świadectw trzeba zadbać o zapas tuszu, wskazać drukarki przeznaczone tylko do tego celu, wyznaczyć koordynatora. Najważniejsze zadanie dyrektora to podpisanie wszystkich świadectw. Każdego roku czekało na mnie około 800 blankietów. Nie potrafiłam wykonywać tej czynności automatycznie. Z zainteresowaniem czytałam tematy projektów edukacyjnych realizowanych przez gimnazjalistów, śledziłam wpisy o szczególnych osiągnięciach uczniów, czasem zauważyłam jakiś błąd, tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku, kiedy w ocenie opisowej drugoklasisty przeczytałam, że ma problemy z "regółami" ortograficznymi. Czy świadectwa może podpisywać wicedyrektor? W § 14 ust. 9 r.ś.d. s. czytamy, że świadectwa wydawane przez szkołę podpisują osoby wskazane na drukach. Osobisty podpis dyrektora jest, moim zdaniem, wyrazem szacunku do wychowanków i podkreśleniem rangi dokumentu. I to on musi dopilnować prowadzenia imiennej ewidencji wydanych świadectw potwierdzających ukończenie szkoły ( § 5 ust. 2 r.ś.d.s. ). Wręczanie świadectw może mieć czasem wymiar szczególny. Pamiętam zakończenie roku szkolnego, na którym obok „zwykłych” prymusów wyróżniliśmy też Wojtka i Kasię. Upośledzony umysłowo chłopiec i dziewczynka z porażeniem mózgowym nie kryli radości, a my wzruszenia.

Więcej o czerwcowych obowiązkach dyrektora szkoły przeczytać można w artykule Małgorzaty Nowak "Obowiązki dyrektora na koniec roku szkolnego", opublikowanym w "Dyrektorze Szkoły" nr 6/2013>>