Rada miasta podjęła uchwałę w sprawie utworzenia zespołu szkół, poprzez połączenie szkoły podstawowe i gimnazjum.
Wojewoda wniósł skargę do WSA domagając się stwierdzenia nieważności uchwały. Zdaniem organu zaskarżona uchwała została podjęta bez uzyskania wymaganej art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2001r. Nr 79, poz. 854 ze zm.) opinii odpowiednich władz statutowych związku zawodowego na temat projektu uchwały, co powoduje jej niezgodność z prawem.
W odpowiedzi rada wskazała, iż wbrew zarzutom skargi organ przed podjęciem uchwały o połączeniu placówek oświatowych w zespół nie był zobowiązany dokonywać konsultacji związkowej w oparciu o przepis art. 19 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych ze względu na indywidualny, wewnętrzny charakter uchwały.
NSA rozpatrując skargę zwrócił wagę na uchwałę NSA (uchwała z dnia 29 listopada 2010 roku, sygn. akt I OPS 2/10, ), w której stwierdzono, że uchwała o zamiarze likwidacji szkoły i uchwała o likwidacji szkoły, podjęte na podstawie art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty , są aktami prawnymi podejmowanymi w sprawie objętej opiniowaniem przez odpowiednie władze statutowe związku zawodowego stosownie do przepisu art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2001r. Nr 79, poz. 854 ze zm.) Więcej w Serwisie Samorządowym LEX>>