Nauczyciel został zatrudniony w szkole w dniu 16 sierpnia 2011 r.
Od kiedy należy wypłacić mu dodatek wiejski?
Czy od pełnego następnego miesiąca, czyli od września, czy proporcjonalnie do zatrudnienia również za część sierpnia 2011 r.?

Zgodnie z art. 54 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - KN, nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 000 mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Organ prowadzący szkołę może podwyższyć dodatek nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadr.
Nauczyciel otrzymuje dodatek wiejski miesięcznie w stałej wysokości liczonej od wysokości wynagrodzenia zasadniczego przysługującego nauczycielowi w danym miesiącu, niezależnie od wynagrodzenia zasadniczego, które nauczyciel faktycznie otrzymał.
Dodatek wiejski jest dodatkiem socjalnym, który nie wchodzi w skład wynagrodzenia nauczycieli, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 KN. W związku z powyższym dodatek ten powinien być wypłacany nauczycielom z dołu, gdyż z góry wypłacane są jedynie składniki wynagrodzenia. Ze względu na fakt, że wysokość dodatku wiejskiego ustalona jest procentowo w stosunku do wynagrodzenia zasadniczego, kwota dodatku wzrasta wraz ze wzrostem wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela.
Wobec powyższego nauczyciel powinien otrzymać dodatek w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego w sierpniu okresu.
 
Marta Handzlik