Nauczyciel mianowany otrzymał w maju decyzję w sprawie ograniczenia etatu do 15 godzin tygodniowo.
Czy nie realizując pełnego etatu będzie mógł od 1 września 2010 r. skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia?
Czy ograniczenie zatrudnienia może nastąpić tylko na jeden rok szkolny, czy też znając sytuację kadrową na przyszłe lata, dyrektor może ograniczyć zatrudnienie na kilka lat?


Nie można udzielić urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze zajęć. Rozwiązania ustawowe nie wskazują jednoznacznie czym skutkuje ograniczenie wymiaru zatrudnienia nauczyciela następujące już po rozpoczęciu korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia.
W mojej opinii obniżenie wymiaru zatrudnienia nauczyciela poniżej pełnego wymiaru, następujące już po dniu rozpoczęcia korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia, nie pozbawia nauczyciela prawa do urlopu za okres w jakim urlop ten przypada już po dacie obniżenia.
Ograniczenie wymiaru zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania powinno być dokonywane na okres jednego roku szkolnego.
Zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) – dalej KN, dyrektor szkoły może udzielić urlopu dla poratowania zdrowia jedynie nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. W świetle tego przepisu momentem, na który należy oceniać fakt zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć z pewnością jest dzień rozpoczęcia korzystania z tego urlopu. Rodzi się jednak pytanie czy jest to jedyny moment, w którym nauczyciel musi być zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć i co w przypadku, gdy już po rozpoczęciu korzystania z urlopu wymiar zatrudnienia nauczyciela ulegnie obniżeniu poniżej pełnego wymiaru? Odpowiedź na to pytanie nie wynika jednoznacznie z przepisów ustawowych. Podejmując próbę odpowiedzi na nie należy wskazać, iż ustawodawca ściśle określił przyczyny, które upoważniają dyrektora szkoły do odwołania nauczyciela z urlopu, sprowadzając je tylko i wyłącznie do nawiązania stosunku pracy oraz podjęcia pracy zarobkowej (art. 73 ust. 7 KN). Przyczyną odwołania z urlopu nie może więc być obniżenie wymiaru zatrudnienia. Ustawodawca nie wprowadził też ograniczenia okresu udzielanego urlopu do dnia obniżenia wymiaru zatrudnienia – jak uczynił to w odniesieniu do nabycia przez nauczyciela uprawnień emerytalnych (art. 73 ust. 2 KN). Przyjęcie takich rozwiązań wskazuje, iż obniżenie wymiaru zatrudnienia już po rozpoczęciu korzystania z urlopu nie pozbawia nauczyciel prawa do tego urlopu.
W świetle powyższego należy uznać, iż nauczyciel wskazany w pytaniu będzie mógł wykorzystać pełen rok urlopu dla poratowania zdrowia, o ile urlop ten rozpocznie się przed dniem 1 września br.
Ze względu na fakt, iż sytuacja kadrowa w szkole uzależniona jest od wielu czynników, zaistnienia których dyrektor nie jest w stanie przewidzieć z rocznym wyprzedzeniem (np. przejścia na emeryturę lub rentę, choroba pracownika, korzystanie z urlopów bezpłatnych, urlopów macierzyńskich, itp.) - ograniczenie wymiaru zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania powinno być dokonywane na okres jednego roku szkolnego.

Uwagi

Odpowiedź opracowano przy założeniu, iż nauczyciel zatrudniony jest w szkole, o której mowa w art. 1 ust. 1 KN (np. szkole podstawowej prowadzonej przez gminę).

Łukasz Pater