Czy poradnia psychologiczno - pedagogiczna ma prawo korzystać z dodatkowych dni wolnych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 186, poz. 1245)?

Akt prawny rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432 z późn. zm.) – dalej r.o.r.s. dotyczy wszystkich typów szkół publicznych, z wyjątkiem publicznych szkół artystycznych i szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.
Poradnia jest specjalistyczną placówką oświatową, której celem jest wspomaganie rozwoju i efektywności uczenia się dzieci i młodzieży, pomoc uczniom w wyborze kierunku kształcenia i zawodu oraz udzielanie dzieciom i młodzieży, ich rodzicom lub opiekunom, nauczycielom i wychowawcom, pomocy psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej i rehabilitacyjnej. Zgodnie z zapisami § 11 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 11 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych (Dz. U. Nr 5, poz. 46) poradnie działają w ciągu całego roku szkolnego, gdyż są placówkami, w których nie są przewidziane ferie szkolne. Organ prowadzący, dla więcej niż jedna poradnia, może ustalić terminy przerw w pracy w niektórych z nich w okresie ferii letnich. Dzienny czas pracy poradni ustala dyrektor poradni w uzgodnieniu z organem prowadzącym. Akt prawny r.o.r.s. określa organizację roku szkolnego, w tym terminy rozpoczynania i kończenia rocznych zajęć dydaktyczno - wychowawczych, przerw świątecznych oraz zimowych i letnich ferii szkolnych, we wszystkich typach szkół publicznych (z wyjątkiem publicznych szkół artystycznych i szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich). W przepisach r.o.r.s. enumeratywnie wymienia się szkoły (podstawowe, gimnazja i ponadgimnazjalne), których dyrektorzy autonomicznie podejmują decyzję w sprawie dodatkowych dni wolnych w ciągu roku szkolnego od zajęć lekcyjnych.

Bożena Barszczewska