Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia cały rok szkolny 2010/2011 i od 1 września 2011 r. na długim zwolnieniu lekarskim, bo jest ciężko chora należy naliczyć podwyżkę od 1 września 2011 r.?
Jeśli nauczyciel otrzyma podwyżkę od 1 września to i tak nie będzie ona uwzględniona w podstawie zasiłku chorobowego i wynagrodzenia chorobowego.
Podstawę wymiaru zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia (art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn. zm.) - dalej u.ś.p.u.s. W podstawie zasiłku nie uwzględnia się wynagrodzenia po podwyżce, jeżeli zmiana wysokości nastąpiła w miesiącach następnych po powstaniu niezdolności do pracy nauczyciela. W przypadku podanym w pytaniu nauczyciel stanie się niezdolnym do pracy (w świetle u.ś.p.u.s.) z dniem ustalania podwyżek wynagrodzeń, ale jest to już miesiąc, z którego wynagrodzenie nie jest uwzględniane w podstawie zasiłku chorobowego. W podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się bowiem wynagrodzenie z miesięcy poprzedzających wrzesień 2011 r. Jeśli nawet nauczyciel otrzyma podwyżkę we wrześniu to i tak wynagrodzenie za ten miesiąc nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku a zatem nie będzie również uwzględniana podwyżka wynagrodzenia pracownika.

Agnieszka Kosiarz