Czy nauczycielka, zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej w pełnym wymiarze etatu, w okresie od 1 września 2010 r. do 31 lipca 2011 r., nabędzie prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2010 r.?
Nie wiem również, czy nauczycielka` zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo w pełnym wymiarze etatu od dnia 6 września 2010 r. do momentu powrotu do pracy nieobecnego nauczyciela (prawdopodobnie będzie to 20 czerwca 2011 r.), nabędzie prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2010 i 2011 r.?


Problemem jest sformułowanie ustawowego wyjątku: nawiązanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim, zgodnie z organizacją pracy szkoły. Orzecznictwo wskazuje na interpretację, że sformułowanie zgodnie z organizacją pracy szkoły dotyczy tylko umów zawartych w dniu 1 września każdego roku i kończących się 31 sierpnia następnego roku. Proszę zająć stanowisko w interesującej mnie sprawie.
Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160, poz. 1080) - dalej u.d.w.r. pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Wyjątek od owej zasady stanowi między innymi przypadek, gdy z nauczycielem nawiązano stosunek pracy w ciągu roku kalendarzowego zgodnie z organizacją pracy szkoły. Pewne wątpliwości mogą wystąpić w przypadku, gdy stosunek pracy został z nauczycielem zawarty już po dniu 1 września, a więc po dniu rozpoczęcia roku szkolnego. Użyte w u.d.w.r. określenie "nawiązanie stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego zgodnie z organizacją pracy szkoły" wskazuje, że uprawnienie do wynagrodzenia rocznego dotyczy nauczycieli, z którymi stosunek pracy został nawiązany z dniem 1 września. Tak więc, możliwość wypłacenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego nauczycielowi zatrudnionemu we wrześniu - dotyczy tylko nauczycieli szkół feryjnych, gdyż w takich właśnie szkołach organizacja pracy szkoły przewiduje, że rok szkolny zaczyna się pierwszego września. W przedszkolu, które jest placówką nieferyjną pracownik, aby uzyskać prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego musi przepracować co najmniej 6 miesięcy w danym roku kalendarzowym.

Marta Handzlik