Pytanie
Czy nauczycielce należy się dodatek na zagospodarowanie?
Pracowała od 2002 r. jako pracownik administracyjny. Następnie podjęła studia w 2004 r. i ukończyła je w 2009 r. jako magister resocjalizacji i pedagogiki religijnej. W trakcie studiów pracowała jako nauczyciel bez pełnych kwalifikacji - zatrudnienie na czas określony. Obecnie - od 1 września 2011 r. zatrudniona jest na czas nieokreślony w wymiarze 13/18 etatu. W grudniu 2011 r. wystąpiła z podaniem do dyrektora o przyznanie dodatku na zagospodarowanie.
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2012 r.
Zgodnie z art. 61 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN nauczyciel, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu dwóch lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole i posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska, otrzymuje w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia na swój wniosek jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie w wysokości dwumiesięcznego otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego. Do pierwszej pracy zawodowej w życiu nie zalicza się pracy wykonywanej w okresie studiów lub nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli.
Jeśli nauczyciel kontraktowy spełnia wszelkie przesłanki wynikające z KN, a mianowicie dotyczące:
  • uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego w ciągu dwóch lat od podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole,
  • posiadania wymaganych kwalifikacji do zajmowania danego stanowiska,
  • złożenia wniosku
należy mu przyznać zasiłek na zagospodarowanie.
Jednakże z pytania wynika, że nauczycielka pracowała jako pracownik administracyjny jeszcze przed podjęciem studiów. Skoro nie była to praca w szkole, to nie został spełniony warunek dotyczący podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole i zasiłek na zagospodarowanie nie zostanie jej przyznany.
Marta Handzlik