Proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytanie.
Nauczyciel w 1973 r. ukończył wyższe studia magisterskie w zakresie teologii, w 1977 r. ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia na wydziale wokalnym w zakresie śpiewu solowego. W 2002 r. z Ministerstwa Kultury otrzymał dokument, na podstawie którego został zwolniony od wymagań kwalifikacyjnych w zakresie przygotowania pedagogicznego i merytorycznego do prowadzenia chóru i zespołów wokalnych. W związku z tym, że w dniu zatrudnienia nauczyciel posiadał ponad pięcioletni staż pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego. Zatrudniony został w liceum ogólnokształcącym w wymiarze 9/18 tylko do prowadzenia zajęć dodatkowych tj. chóru z godzin które w całości przyznała gmina. Po przepracowaniu w szkole ponad dwóch lat jako nauczyciel kontraktowy zamierza rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego.
Czy nauczyciel posiadający ww. kwalifikacje może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego, mimo że nie prowadzi w liceum ogólnokształcącym obowiązkowych zajęć edukacyjnych, o których mowa w załączniku nr 9 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 15, poz. 142, z późn. zm.)?
Z góry serdecznie dziękujemy za odpowiedź.
Dyrektor szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony powinien wystąpić do kuratora oświaty z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Zgodnie z przepisem art. 9d ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.
Niemniej jednak, każdą tego typu sprawę należy zbadać indywidualnie. Dlatego tak jak i w przypadku jakichkolwiek innych wątpliwości dotyczących awansu, wymagających rozstrzygnięcia prawnego należy zawrócić się z prośbą o rozstrzygnięcie do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad placówką. Ponieważ zgodnie z przepisami art. 9h ust. 1 pkt 1 KN nadzór nad czynnościami podejmowanymi w postępowaniu o nadanie nauczycielom stopnia awansu zawodowego przez dyrektorów szkół, organy prowadzące szkoły oraz powołane przez nie komisje – sprawuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

Jan Chojnacki