Czy można obniżyć lub zwiększyć wysokość dodatku motywacyjnego w okresie jego obowiązywania?
Zgodnie z art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczycieli (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu między innymi wysokość stawek dodatków, w tym dodatku motywacyjnego, oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków.
Zgodnie z § 2 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2009 r. w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej (Dz. U. Nr 60, poz. 494) dodatek motywacyjny przyznaje się na czas określony, nie krótszy niż 2 miesiące i nie dłuższy niż 6 miesięcy, w wysokości nie wyższej niż 50% otrzymywanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego.

Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela ustala dyrektor szkoły, a dla dyrektora szkoły - organ prowadzący szkołę.
Z powyższego wynika, że ogólne stawki i sposób przyznawania dodatku motywacyjnego określa organ prowadzący szkołę. Natomiast sam dodatek nauczycielowi przyznawany jest przez dyrektora szkoły na czas określony. Okres ten może wynosić od 2 do 6 miesięcy. Przepisy prawa nie przewidują więc możliwości, aby w tak krótkim czasie zmieniać wysokość owego dodatku. Wobec powyższego wydaje się, ze należy poczekać, aż minie okres, na jaki dodatek został przyznany, a następnie przyznać nauczycielowi dodatek w innej wysokości.

Marta Handzlik