Czy oryginalne świadectwo dojrzałości wraz z odpisem może odebrać rodzic bądź koleżanka upoważniona na piśmie przez absolwenta?
Czy potrzebne jest upoważnienie notarialne?

Odbioru świadectwa dojrzałości może dokonać pełnoletnia osoba upoważniona przez absolwenta. Do odebrania świadectwa nie jest wymagane upoważnienie notarialne.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 14 marca 2005 r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności (Dz. U. Nr 58, poz. 504, z późn. zm.) - dalej r.w.ś. (15 czerwca 2010 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie w tym przedmiocie! - przyp. red.), zdający który zdał egzamin maturalny, otrzymuje świadectwo dojrzałości i jego odpis.
Świadectwa są wydawane, za potwierdzeniem odbioru, w macierzystej szkole zdającego.
Na podstawie § 10 r.w.ś szkoła prowadzi imienną ewidencję wydanych świadectw dojrzałości.
Absolwenci, którzy nie mogą odebrać świadectw osobiście, muszą wystawić pisemne upoważnienie dla osoby odbierającej świadectwo. Na przykład według następującego wzoru: Upoważniam (imię nazwisko osoby upoważnionej), nr PESEL, legitymującej się dowodem osobistym nr ... do odebrania świadectwa dojrzałości (imię i nazwisko absolwenta) miejscowość, data, podpis absolwenta. Osoba upoważniona potwierdza podpisem odbiór świadectwa. Upoważnienie do odbioru świadectwa zostaje dołączone do rejestru wydanych świadectw.

Bożena Barszczewska