Termin obowiązywania zapisów ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (...).
Zgodnie z brzmieniem art. 22 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 205, poz. 1206) - dalej u.z.u.s.o., większość jej zapisów wchodzi w życie z dniem 1 września 2012 r.
Zatem czy możliwe będzie podejmowanie przez organ prowadzący koniecznych działań (m.in. uchwały w sprawie zamiaru likwidacji oraz w sprawie likwidacji) w terminach przed 1 września 2012 r.?
W podstawach prawnych podejmowanych uchwał należałoby się powołać na zapisy ustawy z 19 sierpnia 2012 r. - czy można się na nie powoływać np. w lutym 2012 r. jeśli nie będą jeszcze obowiązującymi?

 
Na dzień dzisiejszy trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi.
Przepisy u.z.u.s.o., wprowadzając zasadnicze zmiany głównie w dziedzinie szkolnictwa zawodowego, nakładają na organy prowadzące obowiązek podejmowania konkretnych kroków, związanych przede wszystkim z koniecznością podejmowania uchwał dostosowujących funkcjonowanie szkół i placówek do założonych zmian. Wątpliwości budzi zapis art. 22 ustawy zmieniającej u.s.o., zgodnie z którym ustawa zmieniająca o systemie oświaty wchodzi w zasadniczej części w życie z dniem 1 września 2012 r. Uniemożliwia to powołanie odpowiedniego przepisu ustawy zmieniającej w podstawie prawnej uchwały. Zgodnie z zapisem § 139 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz. U. Nr 100, poz. 908) - dalej r.z.t.p., tekst uchwały i zarządzenia rozpoczyna się od wskazania przepisu prawnego, na podstawie którego uchwała albo zarządzenie są wydawane. Podstawą obowiązywania danego przepisu jest przede wszystkim jego ogłoszenie, a więc – w przypadku ustaw - opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z § 43 r.z.t.p. w ustawie zamieszcza się przepis określający termin jej wejścia w życie, chyba że termin ten określają odrębne przepisy ustawy wprowadzającej. Okres od daty ogłoszenia do daty wejścia w życie ustawy jest okresem tzw. "vacatio legis", czyli spoczynku prawa.
Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, uważam, że w obecnym stanie prawnym organy prowadzące nie mogą powoływać się na przepisy ustawy zmieniającej u.s.o., z uwagi na fakt, że jest to akt oczekujący na wejście w życie. Jednocześnie ze względu na mogące w tej kwestii wystąpić wątpliwości uważam, że wskazane byłoby zwrócić się do Ministerstwa Edukacji Narodowej z prośbą o wydanie stanowiska.
 
Agata Piszko