Czy w związku z wprowadzeniem nowej klasyfikacji zawodów, obowiązującej od 1 września 2012 r., dyrektor szkoły musi konsultować powołanie nowych zawodów, które powstały z przekształcenia starych np. technik żywienia i gospodarstwa domowego oraz technik organizacji usług gastronomicznych w technika żywienia i usług gastronomicznych, czy np. w ZSZ kucharz małej gastronomii w kucharz z wojewódzką lub powiatową radą zatrudnienia?

Według mojej opinii po zmianie przepisów dyrektorzy szkół będą musieli ustalić w porozumieniu z organem prowadzącym, w jakich nowych zawodach będzie się odbywało kształcenie
Zgodnie z art. 39 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) – dalej u.s.o., zawody, w których kształci dana szkoła ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę i po zasięgnięciu opinii odpowiednio wojewódzkiej lub powiatowej rady zatrudnienia. Należy jednak zwrócić uwagę, że z dniem 1 września 2012 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 205, poz. 1206) – dalej z.u.s.o., która wprowadza zasadnicze zmiany w kształceniu zawodowym. Na jej mocy zmieni się m.in. art. 39 ust. 5 u.s.o. i dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, będzie ustalał zawody, w których kształci szkoła, po zasięgnięciu opinii powiatowej i wojewódzkiej rady zatrudnienia co do zgodności z potrzebami rynku pracy. Jak zatem z tego wynika jest to zmiana, na którą w kontekście zadanego pytania należy zwrócić szczególną uwagę. Każda szkoła prowadząca kształcenie zawodowe może kształcić jedynie w zawodach określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Aktualnie obowiązującym aktem prawnym w tym zakresie jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2007 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. Nr 124, poz. 860 z późn. zm.). Proszę zauważyć, że na mocy z.u.s.o. zmieni się także m.in. podstawa programowa kształcenia w zawodach oraz klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego, która m.in. wskaże typy szkół ponadgimnazjalnych, w których może odbywać się kształcenie w danym zawodzie i kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie. Wprowadzone zmiany sankcjonują nowe podejście do zdobywania wykształcenia zawodowego, które będzie polegało na wyodrębnieniu w ramach poszczególnych zawodów pojedynczych kwalifikacji, z których każda obejmie określony zasób wiedzy i umiejętności. Należy jednak zwrócić uwagę, że w nowym rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2012 r. Nr 7, poz. 7) nie ma mowy o łączeniu lub przekształceniu zawodów, a jedynie została zawarta nowa klasyfikacja, która wyodrębnia dotychczasowe oraz nowe zawody. Według mojej opinii oznacza to, że po zmianie przepisów dyrektorzy szkół będą musieli ustalić, w porozumieniu z organem prowadzącym i po zasięgnięciu opinii powiatowej i wojewódzkiej rady zatrudnienia, w jakich nowych zawodach będzie się odbywało kształcenie.
 
Krzysztof Lodziński