Czy z nauczycielem dyplomowanym (zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin), dyrektor szkoły może zawrzeć umowę zlecenie (umowa o dzieło), w związku z powierzeniem mu dodatkowych czynności, związanych z pełnieniem obowiązków administratora sieci informatycznej w szkole (konserwacja, zabezpieczenie danych osobowych, naprawy, zmiana haseł i loginów, wykonywanie kopii zapasowych itp.), czy konieczne jest zawarcie drugiej umowy o pracę?
Istnieje możliwość zawarcia z nauczycielem wskazanym w pytaniu drugiej umowę o pracę, gdyż praca na stanowisku nauczyciela jest pracą innego rodzaju niż praca administratora sieci informatycznej. Zawarcie umowy cywilnoprawnej będzie możliwe, o ile administrator nie będzie zobligowany wypełniać swych obowiązków w miejscu i czasie wyznaczonym przez dyrektora szkoły, lub też nie będzie podlegał kierownictwu ze strony dyrektora czy też osób przez niego upoważnionych.
Przepisy prawa pracy nie wskazują wprost na możliwość zatrudniania jednego pracownika na dwóch odrębnych umowach o pracę u tego samego pracodawcy. Problem ten był jednak przedmiotem rozważań Sądu Najwyższego. W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 1997 r. (wyrok SN z dnia 13 marca 1997 r., I PKN 43/97, OSNP 1997, nr 24, poz. 494) orzekł on, iż z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy. Natomiast w uzasadnieniu do wyroku z dnia 14 lutego 2002 r. (wyrok SN z dnia 14 lutego 2002 r., I PKN 876/00, OSNP 2004, nr 4, poz. 60) czytamy, iż: "zawieranie z własnym pracownikiem dodatkowej (drugiej) umowy o pracę za normalnym wynagrodzeniem judykatura dopuszcza tylko wyjątkowo, gdy chodzi o rodzaj pracy wyraźnie inny niż uzgodniony w podstawowym czasie pracy (uchwała SN z dnia 12 marca 1969 r., III PZP 1/69, OSNCP 1969, nr 11 poz. 197)".
Z przepisów prawa pracy wynika natomiast jednoznacznie, iż nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną jeżeli pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, oraz w miejscu i czasie przez pracodawcę wyznaczonym, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem – art. 22 § 1 w związku z art. 22 § 12 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Łukasz Pater