Czy dyrektor może zwolnić nauczyciela, który jest jedynym przedstawicielem danego związku zawodowego w szkole?
Powodem zwolnienia ma być brak możliwości zapewnienia etatu ze względu na niedostateczną ilość godzin z danego przedmiotu.
Co do zasady, dyrektor szkoły nie może rozwiązać stosunku pracy nauczyciela objętego ochroną związkową, o ile zgody na to rozwiązanie nie wyrazi zarząd zakładowej organizacji związkowej.
Zasady obejmowania ochroną prawną działaczy związkowych określa art. 32 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 z późn. zm.) - dalej u.z.z. W świetle tego przepisu, ochroną związkową mogą być obejmowane dwie kategorie działaczy związkowych. Pierwszą z nich stanowią członkowie zarządu zakładowej organizacji związkowej - bez względu na pełnioną w zarządzie funkcję. Druga kategoria to działacze niewchodzący w skład zarządu zakładowej organizacji związkowej, jednakże posiadający upoważnienie do reprezentowania tejże organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy. Pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy pracownika objętego ochroną, jak również zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść takiego pracownika - z wyjątkiem gdy dopuszczają to odrębne przepisy np. art. 411 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), czy też art. 5 ust. 5 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.).

Uwagi

Należy zwrócić uwagę, że art. 32 u.z.z. ma zastosowanie również do międzyzakładowych organizacji związkowych na podstawie art. 34 u.z.z.

Łukasz Pater