Nauczyciel został zatrudniony w dwóch szkołach na terenie wsi, zgodnie z kwalifikacjami, na dwie odrębne umowy:
1) w wymiarze 9/18 etatu - I szkoła,
2) w wymiarze 7/18 etatu - II szkoła.
Czy dodatek wiejski należy mu wypłacić tylko w "I szkole"?
Jak w tym przypadku należy interpretować art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN?

O posiadaniu uprawnienia do nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego i dodatku wiejskiego decyduje miejsce zatrudnienia, które powinno być określone w akcie mianowania lub umowie o pracę. Dodatki te przysługują nauczycielom pracującym w szkole, filii szkoły, internacie położonych na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców, jeśli takie miejsce zatrudnienia wynika z aktu mianowania lub umowy o pracę.
Zgodnie z art. 22 ust. 3 KN do nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach, który w żadnej z tych szkół nie jest zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, łącznie jednak wymiar jego zajęć stanowi co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć dla danego stanowiska, stosuje się przepisy o dodatku wiejskim.
Jednak zgodnie z art. 91b ust. 1 KN jeśli nauczyciel jest zatrudniony na mniej niż pół etatu przepisy o dodatku wiejskim nie maja do niego zastosowania.
Przepis art. 22 KN stosuje się do nauczyciela, który jest zatrudniony w kilku szkołach na co najmniej 1 etatu łącznie. Jednak, aby znalazł on zastosowanie, w każdej z tych szkół musi być zatrudniony na mniej niż 1 etatu. W opisanym w pytaniu przypadku warunek ten nie został spełniony, gdyż w szkole I nauczyciel zatrudniony jest na 1 etatu.
Wobec powyższego dodatek wiejski będzie się temu nauczycielowi należał tylko w pierwszej szkole.

Marta Handzlik