W regulaminie pracy wprowadzono zapis "dobowy czas pracy wychowawcy ustala się, od godz. 22.00 do 7.00 dnia następnego". Wychowawca kończy pracę w sobotę o godz. 22.00, następny dyżur ma w poniedziałek od godz. 22.00. W drugim tygodniu pracy wychowawca pełni dyżur w niedziele od godz. 7.00 do 14.00.
Czy jest to zgodne z przepisami art. 42c ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN?
Przepisy KN będą zachowane, jeśli nauczyciel zakończy dyżur o godz. 6.00 rano w sobotę.
W szkołach, w których praca odbywa się we wszystkie dni tygodnia, nauczyciela obowiązuje również 5 - dniowy tydzień pracy, z tym że wówczas, powinien on korzystać co najmniej raz na 2 tygodnie z 2 kolejnych dni wolnych od pracy, w tym niedzieli - art. 42c ust. 2 KN. Przepisy nie regulują pojęcia dnia wolnego. Powszechnie uważa się, iż pojęcie dnia wolnego powinno być związane z dobą pracowniczą. Przyjmuje się, że dzień wolny nie może nachodzić na dobę pracowniczą i odwrotnie. Jedno może rozpocząć się, gdy zakończy się drugie. Zatem również rozpoczęcie dnia wolnego jest możliwe, gdy zakończy się doba pracownicza. Dni wolne dla nauczyciela, o którym mowa w pytaniu, mogą być zatem udzielone dopiero po zakończeniu doby pracowniczej. Jeśli pracownik wykonuje pracę od godz. 22.00 w piątek do 6.00 w sobotę rano, to jego doba pracownicza kończy się o godz. 22.00 w sobotę. Po tej godzinie następuje 48 - godzinny czas wolny (dwa dni wolne), a zatem kolejny okres pracy nauczyciel może zacząć dopiero o godz. 22.00 w poniedziałek. Oznacza to, iż w przypadku podanym w pytaniu będzie zachowany czas pracy, o którym mowa w KN, jeśli nauczyciel zakończy dyżur o godz. 6.00 rano w sobotę.

Agnieszka Kosiarz