Zdaniem autora wydanej właśnie książki Ustawa o systemie oświaty. Komentarz , trudności nastręcza niekiedy ustalenie intencji towarzyszących uchwalaniu aktów zmieniających, co ma niebagatelne znaczenie z punktu widzenia wykładni omawianych niżej przepisów.
Jak podkreśla dr Pilich, Ustawa o systemie oświaty, wielokrotnie nowelizowana oraz uzupełniona kilkudziesięcioma rozporządzeniami, jest aktem prawnym o dużym znaczeniu i zasięgu: reguluje m.in. działalność szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i policealnych - zarówno publicznych, jak i niepublicznych.
Polecamy: XVII Krajowa Konferencja Dyrektorów Szkół i Przedszkoli>>>
Jak podkreśla wydawca, komentarz jest uporządkowanym i systematycznym omówieniem poszczególnych przepisów ustawy. Wzbogacony został o obszerne orzecznictwo Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych, wieloletni dorobek doktryny oraz zwięzłe przedstawienie większości aktów wykonawczych do ustawy o systemie oświaty.
Najnowsze wydanie uwzględnia wszystkie nowelizacje ustawy o systemie oświaty według stanu prawnego na 1 września 2015 r. Obszernie omówiono w nim zagadnienia przyjmowania uczniów do przedszkoli, szkół i placówek (tzw. ustawa rekrutacyjna), podręczników oraz programów szkolnych. Komentarz zawiera także przybliżenie przepisów tzw. ustawy egzaminacyjnej, obejmujących m.in.:
• zasady oceniania i klasyfikowania uczniów i słuchaczy obowiązujące od początku roku szkolnego 2015/2016;
• system egzaminów zewnętrznych (sprawdzianu po szkole podstawowej, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie).
Zdaniem autora i wydawcy, opracowanie skierowane jest do osób poszukujących aktualnych informacji z zakresu prawa oświatowego, w tym przede wszystkim: dyrektorów szkół i placówek oświatowych, pracowników urzędów jednostek samorządu terytorialnego oraz organów sprawujących nadzór pedagogiczny, a także adwokatów, radców prawnych i sędziów sądów administracyjnych.