Konkurs na dyrektora szkoły nie został rozstrzygnięty, nie wyłoniono żadnego kandydata z dwóch, którzy zgłosili się do konkursu. Jeden kandydat dostał 3 głosy a drugi jeden głos. Pięciu członków komisji oddało puste kartki. Obecny dyrektor ma kadencje do 31 sierpnia 2010 r. co dalej w tej sytuacji czy członkowie komisji mogli nie oddać głosu.
Jeden kandydat - obecny dyrektor - ma 3 głosy i czy jest szansa że będzie miał przedłużoną kadencję?
Jeżeli nie, to kogo może powołać organ prowadzący?
Czy może to być ktoś z zewnątrz, czy nauczyciel tej szkoły?

Z treści pytania wynika, że komisja była dziewięcioosobowa.
Pytanie porusza kilka kwestii:
1. Przebiegu i wyniku głosowania, w tym: głosów nieważnych;
2. Szanse (i możliwości) obecnego dyrektora na przedłużenie okresu powierzenia stanowiska;
3. Komu może powierzyć lub kogo może powołać organ prowadzący na stanowisko dyrektora - w sensie prawny.
W odniesieniu do trybu głosowania można stwierdzić, że w pierwszym głosowaniu kandydat nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, o której mowa w przepisie § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 kwietnia 2010 r. w sprawie w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (Dz. U. Nr 60, poz. 373) - dalej r.r.k.d.
Z treści pytania nie wynika, czy nastąpiło (wymagane przepisem § 6 ust. 3 r.r.k.d.) drugie głosowanie, po którym (§ 6 ust. 4 r.r.k.d), komisja konkursowa nie zarządziła trzeciego głosowania i stwierdziła nierozstrzygnięcie konkursu.
Przepisy r.r.k.d. nie uwzględniają sytuacji nieważności głosów, chyba że regulamin konkretnej komisji stanowi inaczej.
Nasuwa się jednak refleksja, w jakim celu członkowie komisji konkursowej oddali nieważne głosy? Może warto zwrócić się do organu sprawującego nadzór pedagogiczny – ewentualnie we współdziałaniu z organem prowadzącym - zbada pod względem legalnościowym przebieg postępowania konkursowego, a organ prowadzący wyciągnie wnioski, co do powołania niektórych osób w skład komisji.
Przecież, zgodnie z przepisem § 8 ust. 2 r.r.k.d., organ prowadzący publiczną szkołę zatwierdza konkurs albo unieważnia go i zarządza ponowne jego przeprowadzenie w razie stwierdzenia nieuzasadnionego niedopuszczenia kandydata do postępowania konkursowego, przeprowadzenia przez komisję postępowania konkursowego bez wymaganego udziału 2/3 jej członków, naruszenia tajności głosowania lub innych nieprawidłowości, które mogły mieć wpływ na wynik konkursu.
Czy organ prowadzący wypełnił do końca obowiązki wynikające z tego przepisu i słusznie nie skorzystał z przysługującego mu prawa ponownego przeprowadzenia konkursu?
Rozstrzygnięcie w tej kwestii możliwe jest po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego (np. przez kuratora oświaty).
Zgodnie z przepisem art. 36a ust. 14 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) - dalej u.s.o., po upływie okresu powierzenia stanowiska dyrektora organ prowadzący, po zasięgnięciu opinii rady szkoły i rady pedagogicznej, w uzgodnieniu z kuratorem oświaty, może przedłużać powierzenie stanowiska na kolejne okresy. Z przepisu wynika, że inicjatorem tej procedury jest organ prowadzący. Trudno zatem, na podstawie treści pytania określić "szanse" obecnego dyrektora.
Zakładając, że postępowanie konkursowe przebiegało zgodnie z przepisami prawa, a konkurs nie został rozstrzygnięty (nie wyłoniono kandydata), zgodnie z przepisami art. 36a ust. 4 u.s.o., organ prowadzący powierza to stanowisko ustalonemu przez siebie kandydatowi, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej. Skoro w przepisie jest mowa o powierzeniu stanowiska, musi być spełniony warunek określony w przepisie art. 36 ust. 1 u.s.o., gdyż szkołą "kieruje nauczyciel mianowany lub dyplomowany, któremu powierzono stanowisko dyrektora". Z dniem powierzenia, kandydat musi być nauczycielem tej szkoły i posiadać pełne kwalifikacje do prowadzenia zajęć w szkole danego typu, itd. - patrz art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.).

Krzysztof Gawroński