Opublikowany w dniu 8 lutego 2017 r. projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych lub wyższych i na kwalifikacyjne kursy zawodowe, uczniów tych szkół, studentów, słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz uczestników studiów doktoranckich, przewiduje wyłącznie dostosowanie nazewnictwa szkół do nowego systemu oświaty, który wejdzie w życie z dniem 1 września 2017 r.
Przewidziane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 26.08.2014 r. w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych lub wyższych i na kwalifikacyjne kursy zawodowe, uczniów tych szkół, studentów, słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz uczestników studiów doktoranckich (Dz.U. poz. 1144) badania będą - tak jak dotychczas - dotyczyć osób, które w trakcie studiów lub praktycznej nauki zawodu są narażone na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia. Badanie takie jest przeprowadzane przez lekarza na podstawie skierowania wystawianego przez placówkę dydaktyczną, które zawiera m.in. informacje o kierunku kształcenia i występujących czynnikach szkodliwych. Przy czym lekarz przeprowadzający badanie powinien brać pod uwagę zarówno wskazane w skierowaniu czynniki, jak i częstotliwość przeprowadzania badań profilaktycznych dotyczących pracowników oraz ewentualny wykaz prac wzbronionych wykonywanych przez osoby młodociane.
Po przeprowadzonym badaniu lekarz wydaje zaświadczenie zawierające informację o istnieniu lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania i pobierania praktycznej nauki zawodu lub studiów. Zaświadczenie jest wydawane w dwóch egzemplarzach (jeden dla placówki dydaktycznej, a drugi załączany do dokumentacji medycznej). Od wydanego zaświadczenia osobie badanej oraz placówce dydaktycznej przysługuje prawo wniesienia odwołania do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy.
Opracowanie: adw. Damian Konieczny
Opracowanie: adw. Damian Konieczny
Źródło: www.rcl.gov.pl, stan z dnia 13 lutego 2017 r.