Szefowa MEN poinformowała, że w przyszłym tygodniu jej resort podpisze porozumienie z ministrem infrastruktury. Jak mówiła, minister infrastruktury „ma kilka pomysłów na to, jak zadbać o dobrą edukację młodzieży w sprawie odpowiedniego zachowania się na drodze”. „Szczegóły zdradzimy po podpisaniu porozumienia. To będą między innymi konkursy, zajęcia, pokazy. Na pewno Ministerstwo Infrastruktury wyłoży pieniądze np. na sprzęt potrzebny do takich zajęć. Chcemy, by inne resorty tego rządu również się w finansowanie takiej edukacji włączyły, i to jest teraz uzgadniane” - powiedziała Zalewska.
Dodała, że z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji ustalono, że te dwa resorty sfinansują zajęcia i szkolenia na temat udzielania pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa.
„Część takich zajęć mogłaby się odbywać na przykład w ramach godziny wychowawczej, bo zależy nam, by wychowawcy maksymalnie wykorzystali ten czas z uczniami” - zaznaczyła.
Przypomniała, że dokonane zmiany w ustawie o energii odnawialnej będą pozwalały od przyszłego roku pozyskiwać z Ministerstwa Energii pieniądze na instalowanie na placówkach oświatowych mikroinstalacji grzewczych, takich jak ogniwa woltaniczne. „To otwiera możliwość pozyskania przez samorządy pieniędzy na te inwestycje z resortu energii, a tych samym na oszczędności na późniejszym ogrzewaniu” - oceniła Zalewska.
Szefowa MEN w piątek uczestniczyła w Świebodzicach (Dolnośląskie) w inauguracji roku szkolnego 2016/2017 w Publicznym Zespole Szkół Integracyjnych im. Henryka Sienkiewicza. Placówka obchodzi w tym roku swe 70-lecie, a 2016 rok jest przez polski parlament ogłoszony Rokiem Sienkiewiczowskim. W szkole uczy się 198 uczniów, w tym 35 z niepełnosprawnością. Pracuje tam 33 nauczycieli, wśród których też są osoby niepełnosprawne. (PAP)