Czy absolwent szkoły zawodowej, który ukończył technikum uzupełniające, może zostać słuchaczem innego technikum uzupełniającego, jeśli tak czy można mu zaliczyć w nowej szkole przedmioty ogólne zaliczone w poprzedniej szkole?


Według mojej opinii taka możliwość teoretycznie istnieje, ale tylko wtedy, jeżeli dana osoba ukończyła zasadniczą szkołę zawodową o właściwej podbudowie programowej do kształcenia w tym nowym technikum uzupełniającym. Istotne więc będzie to, o czym autor pytania nie informuje, jaką dana osoba ukończyła zasadniczą szkołę zawodową i w jakim technikum uzupełniającym chciałaby rozpocząć obecnie kształcenie.


Wprawdzie autor pytania nie określa wprost, czy chodzi o technikum uzupełniające dla młodzieży, czy o technikum uzupełniające dla dorosłych, ale jeżeli używa sformułowania "słuchacz", więc należy założyć sytuację, że dana osoba ukończyła już technikum uzupełniające dla młodzieży, a teraz chce zostać słuchaczem innego technikum uzupełniającego, ale już dla dorosłych lub ewentualnie ukończyła technikum uzupełniające dla dorosłych, a teraz chce zostać słuchaczem innego technikum uzupełniającego dla dorosłych. Właściwie nie będzie to miało w tym przypadku większego znaczenia, gdyż odnoszę wrażenie, że autorowi pytania raczej chodzi o generalną zasadę, czy absolwent szkoły zawodowej, który ukończył technikum uzupełniające, może zostać słuchaczem innego technikum uzupełniającego. Według mojej opinii taka możliwość teoretycznie istnieje, ale tylko wtedy, jeżeli dana osoba ukończyła zasadniczą szkołę zawodową o właściwej podbudowie programowej do kształcenia w tym nowym technikum uzupełniającym. Istotne więc będzie to, o czym autor pytania nie informuje, jaką dana osoba ukończyła zasadniczą szkołę zawodową i w jakim technikum uzupełniającym chciałaby rozpocząć obecnie kształcenie. Jest to bardzo istotne, gdyż zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) do kształcenia w 3-letnim technikum uzupełniającym można przyjąć jedynie absolwentów zasadniczych szkół zawodowych o właściwej podbudowie programowej. Brak w prawie oświatowym jednoznacznych zapisów w tym względzie powodowało, że w środowisku oświatowym trwała dyskusja, których absolwentów zasadniczych szkół zawodowych można przyjąć do kształcenia w konkretnym zawodzie. W związku z tym Departament Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ministerstwie Edukacji Narodowej przedstawił oficjalną informację, dotyczącą właściwej podbudowy programowej do kształcenia w 3-letnim technikum uzupełniającym w 45 zawodach, w których jest możliwe kształcenie w tym typie szkoły. Przedstawia się ona następująco:

PODBUDOWA PROGRAMOWA DO KSZTAŁCENIA W 3-LETNIM TECHNIKUM UZUPEŁNIAJĄCYM:

Uwaga! Zestawienie przedstawiono w następującym układzie: Symbol cyfrowy, Nazwa zawodu, w którym może odbywać
się kształcenie w 3-letnim technikum uzupełniającym, Nazwy zawodów (grup zawodów) stanowiących odpowiednią podbudowę programową.

311[13] Technik górnictwa odkrywkowego: Górnik odkrywkowej eksploatacji złóż;
311[14] Technik górnictwa otworowego: Górnik eksploatacji otworowej;
311[15] Technik górnictwa podziemnego: Górnik eksploatacji podziemnej;
311[04] Technik budownictwa: Murarz, Cieśla, Betoniarz - zbrojarz, Malarz - tapeciarz, Posadzkarz, Dekarz, Technolog robót wykończeniowych w budownictwie, Monter konstrukcji budowlanych, Monter izolacji budowlanych, Kamieniarz, Monter instalacji i urządzeń sanitarnych, Zdun;
311[05] Technik budownictwa okrętowego: Monter kadłubów okrętowych;
311[06] Technik dróg i mostów kolejowych: Monter nawierzchni kolejowej;
311[07] Technik elektronik: Monter - elektronik, Monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych;
311[08] Technik elektryk: Wszystkie zawody z branży elektrycznej (z wyjątkiem elektromechanika pojazdów samochodowych);
311[09] Technik garbarz: Garbarz skór;
311[16] Technik hutnik: Operator maszyn i urządzeń metalurgicznych, Operator maszyn i urządzeń do obróbki plastycznej;
311[18] Technik instrumentów muzycznych: Monter instrumentów muzycznych;
311[20] Technik mechanik: Wszystkie zawody z branży mechanicznej;
311[22] Technik mechanizacji rolnictwa: Mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych, Monter - instalator urządzeń technicznych w budownictwie wiejskim;
311[25] Technik obuwnik: Obuwnik;
311[26] Technik odlewnik: Modelarz odlewniczy, Operator maszyn i urządzeń odlewniczych;
311[28] Technik poligraf: Drukarz, Introligator;
311[30] Technik technologii ceramicznej: Operator urządzeń przemysłu ceramicznego;
311[31] Technik technologii chemicznej: Operator urządzeń przemysłu chemicznego;
311[32] Technik technologii drewna: Stolarz, Tapicer;
311[33] Technik technologii szkła: Operator urządzeń przemysłu szklarskiego;
311[34] Technik technologii odzieży: Krawiec, Kuśnierz;
311[35] Technik technologii wyrobów skórzanych: Kaletnik;
311[37] Technik telekomunikacji: Monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych,
311[39] Technik urządzeń sanitarnych: Monter instalacji i urządzeń sanitarnych, Monter instalacji gazowych, Monter sieci komunalnych:
311[41] Technik włókiennik: Operator maszyn w przemyśle włókienniczym;
311[42] Technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych: Rękodzielnik wyrobów włókienniczych;
311[45] Technik drogownictwa: Mechanik maszyn i urządzeń drogowych;
311[49] Technik budownictwa wodnego: Monter budownictwa wodnego;
311[50] Technik mechatronik: Monter mechatronik, Elektromechanik pojazdów samochodowych
313[01] Fototechnik: Fotograf;
313[04] Technik urządzeń audiowizualnych: Monter - elektronik, Elektryk
321[01] Technik hodowca koni: Rolnik;
321[02] Technik leśnik: Operator maszyn leśnych;
321[03] Technik ogrodnik: Ogrodnik;
321[04] Technik pszczelarz: Pszczelarz;
321[05] Technik rolnik: Rolnik;
321[06] Technik rybactwa śródlądowego: Rybak śródlądowy;
321[07] Technik architektury krajobrazu: Ogrodnik;
321[09] Technik technologii żywności: Wszystkie zawody z branży przetwórstwa spożywczego;
321[10] Technik żywienia i gospodarstwa domowego: Kucharz (po ZSZ lub SZ), Kucharz małej gastronomii, Kelner;
322[16] Technik optyk: Optyk - mechanik;
341[01] Technik agrobiznesu: Rolnik;
341[03] Technik handlowiec: Sprzedawca;
512[02] Kucharz: Kucharz małej gastronomii;
514[02] Technik usług fryzjerskich: Fryzjer;

Jak wynika z wyżej przedstawionego zestawienia, dosłownie niewiele jest przypadków, kiedy absolwent zasadniczej szkoły zawodowej, która kształciła w konkretnym zawodzie będzie miał możliwość kontynuacji nauki w technikum uzupełniającym kształcącym w konkretnym zawodzie, aby była właściwa podbudowa programowa. Jednym z nielicznych przypadków może być przykładowo sytuacja, że dana osoba ukończyła zasadniczą szkołę zawodową kształcącą w zawodzie rolnik. W takim przypadku dana osoba może zostać słuchaczem technikum uzupełniającego kształcącego zarówno w zawodzie technik rolnik, technik agrobiznesu, czy technik hodowca koni. Ale już właściwą podbudową programową do kształcenia np. w technikum uzupełniającym w zawodzie technik górnictwa podziemnego będzie jedynie zasadnicza szkoła zawodowa kształcąca w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej. Tak więc w przypadku, gdy absolwent szkoły zawodowej, który ukończył technikum uzupełniające chce zostać słuchaczem innego technikum uzupełniającego w pierwszej kolejności trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dana osoba ukończyła właściwą zasadniczą szkołę zawodową (o właściwej podbudowie programowej) do kształcenia również w tym nowym technikum uzupełniającym.

Oddzielną sprawą jest, czy można słuchaczowi nowego (kolejnego) technikum uzupełniającego zaliczyć przedmioty ogólne, które zaliczył w poprzednim technikum uzupełniającym (zakładamy, że dany słuchacz ukończył zasadniczą szkołę zawodową o właściwej podbudowie programowej dla obu szkół). Chociaż taka możliwość wydawałaby się zasadna i logiczna, to jednak według mojej opinii rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 83, poz. 562 z późn. zm) takiej możliwości nie przewiduje. Proszę zwrócić uwagę, że w ww. rozporządzeniu zostały ściśle określone przypadki kiedy i z czego dyrektor szkoły dla dorosłych może zwolnić danego słuchacza. Zgodnie z § 29 tego rozporządzenia słuchaczowi szkoły dla dorosłych zalicza się te obowiązkowe zajęcia edukacyjne, z których uzyskał poprzednio semestralną ocenę klasyfikacyjną wyższą od oceny niedostatecznej i zwalnia się go z obowiązku uczęszczania na te zajęcia, tylko jeżeli powtarza semestr przed upływem 3 lat od daty przerwania nauki. Ponadto słuchaczowi szkoły dla dorosłych zalicza się zajęcia i zwalnia się go z obowiązku uczęszczania na nie, jeżeli w okresie 3 lat przed rozpoczęciem nauki w szkole zdał egzaminy eksternistyczne z zakresu poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania. W obu przypadkach w dokumentacji przebiegu nauczania danego słuchacza wpisuje się "zwolniony z obowiązku uczęszczania na zajęcia" oraz podstawę prawną zwolnienia. W drugim przypadku zwolnienie jest równoznaczne z otrzymaniem semestralnej oceny klasyfikacyjnej z danych zajęć edukacyjnych zgodnej z oceną uzyskaną w wyniku egzaminu eksternistycznego. Dyrektor szkoły dla dorosłych może również zwolnić słuchacza z obowiązku odbycia praktycznej nauki zawodu w całości lub w części, ale tylko wtedy, gdy zostaną spełnione określone warunki.