Czy uczenie się może być pomysłem na życie?

Czasy, kiedy wystarczyło skończyć szkołę średnią czy studia wyższe, by znaleźć i utrzymać pracę, bezpowrotnie minęły. Dziś sukces zawodowy idzie w parze z nieustannym podnoszeniem swoich kwalifikacji. Ta zasada obowiązuje wszystkich, bez względu na branżę, rodzaj wykonywanej działalności czy wielkość firmy. Ci, którzy zdobywają nowe umiejętności i aktualizują wiedzę, wygrywają wyścig o pozycję na konkurencyjnym rynku. Poprzeczka stawiana jest coraz wyżej... Aby ją sprawnie pokonywać, należy nadążać za zmianami technologicznymi, społecznymi i gospodarczymi. - Szkolenia to coś więcej niż trampolina do sukcesu. To wyjątkowy czas, kiedy można oderwać się od rutyny codzienności, poznać nowych ludzi, ich spojrzenie na świat, doświadczyć pracy w grupie osób o podobnych aspiracjach, a przede wszystkim skoncentrować się na własnym rozwoju i odkrywaniu w sobie nowych umiejętności - mówi Krzysztof Murzyn, trener.
W krajach skandynawskich, które przodują w Unii Europejskiej pod względem uczestnictwa osób dorosłych w kształceniu ustawicznym, uczenie się jest prawdziwym stylem życia. Polska zajmuje w tym rankingu jedno z ostatnich miejsc. Aby wypromować ideę inwestowania w szkolenia, na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, prowadzona jest ogólnopolska kampania społeczna "Szkolenia - to się opłaca!".

Szkolenia - to się opłaca

W Polsce 1/4 przedsiębiorców nie szkoli swoich pracowników. Zdaniem menedżerów, ankietowanych na zlecenie PARP, działania podnoszące kwalifikacje pracowników, są zbyt kosztowne i wymagają za dużo zmian organizacyjnych. Tymczasem firmy, które dbają o rozwój swojej kadry, prawie jednomyślnie przyznają (91% badanych), że zyski osiągnięte w wyniku szkoleń pracowników znacznie przewyższają poniesione w tym celu nakłady. Dzięki dostępnym funduszom unijnym zmniejsza się bariera finansowa dostępu do szkoleń.
Aż 78% ankietowanych przyznało, że szkolenia zwiększają efektywność pracowników, a 63% zauważyło wzrost ich zaangażowania w wykonywane zadania. - Tajemnica systematycznego wzrostu liczby klientów, ok. 20% w ciągu roku, tkwi w nieustannym szkoleniu moich pracowników, a przez to podnoszeniu jakości oferowanych usług - mówi Renata Aleksanderek z prywatnego przedszkola Stumilowy Gaj.

Dołącz do akcji "2010 rokiem inwestycji w kadry"

Ogólnopolska kampania społeczna "Szkolenia - to się opłaca!" ma na celu promowanie idei podnoszenia kompetencji pracowników. Dlatego m.in. została ogłoszona akcja "2010 rokiem inwestycji w kadry". - Mamy nadzieję, że mówienie o korzyściach, jakie firmy osiągają z tytułu prowadzenia dobrze zaplanowanej polityki szkoleniowej, przełoży się na wzrost zainteresowania przedsiębiorców inwestowaniem w kwalifikacje swoich pracowników - mówi Anna Świebocka - Nerkowska, Dyrektor Zespołu Rozwoju Zasobów Ludzkich PARP. Do tego, że warto inwestować w rozwój kompetencji, będą zachęcać m.in. wybitni eksperci w trakcie debat regionalnych dla przedstawicieli MSP, które odbędą się we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Toruniu, Krakowie, Szczecinie, Chorzowie i Opolu. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych będzie promowane w radio, telewizji, prasie, Internecie, za pomocą działań PR oraz podczas branżowych imprez targowych. Patronat honorowy nad akcją objął Pan Waldemar Pawlak, Wicepremier, Minister Gospodarki. Patronem merytorycznym jest Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

Baza ofert szkoleniowych - dostęp do szkoleń w jednym miejscu

Aby ułatwić dostęp do szerokiej oferty szkoleniowej, powstał portal www.inwestycjawkadry.pl. Zawiera on zarówno oferty szkoleń dofinansowanych ze środków EFS, jak również dostępnych na warunkach komercyjnych. Zaawansowana wyszukiwarka pozwala wybrać szkolenia dopasowane do potrzeb przedsiębiorcy. Dzięki temu, że firmy szkoleniowe mogą w dowolnym momencie uzupełniać swoje dane, portal zawiera aktualną ofertę szkoleń. Dla osób, które będą potrzebowały wsparcia w zakresie korzystania z portalu, została uruchomiona infolinia 0 801 808 108.
Wśród tak bogatej bazy ofert szkoleniowych, każdy znajdzie dla siebie interesującą propozycję. Nie warto czekać, aż pracodawca zaproponuje udział w szkoleniach. Najlepiej, gdy każdy z własnej inicjatywy znajdzie odpowiednie dla siebie kursy. W końcu czas to pieniądz, a uczenie się to proces, który trwa... Warto więc zacząć go już dziś.

Inwestycja w kadry