Doradca zawodowy Młodzieżowego Biura Pracy Ochotniczych Hufców Pracy w Kielcach Alina Kwiatkowska powiedziała PAP, że od kilku tygodni jest zastój w ofertach, wiele osób znalazło pracę przed wakacjami.

We wtorek OHP zorganizowało Wakacyjne Targi Pracy, na których pojawiło się kilkaset osób, nie tylko młodych. Większość ofert dotyczyła telemarketingu, pracy w marketach przy kasie lub wykładaniu towarów. Branża kosmetyczna szukała chętnych do sprzedaży kosmetyków, były oferty z gastronomii i z myjni samochodowych.

Według Kwiatkowskiej zainteresowanie pracą wakacyjną jest bardzo duże, szczególnie wśród niepełnoletnich. Oferta OHP skierowana jest do osób w wieku 16-25 lat, ale pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby niepełnoletnie, bo nie mogą one wykonywać ciężkich prac i pracować w pełnym wymiarze, muszą mieć pozwolenie od rodziców i - w supermarketach – książeczkę sanepidu.

Jak powiedział PAP rzecznik Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach Rafał Szwed, jest trochę ofert pracy sezonowej, ale liczba ta jest niewystarczająca. Z jego obserwacji wynika, że ofert jest o 40-50 proc. mniej, niż w roku ubiegłym. Oferty, które można znaleźć w MUP dotyczą pracy w gastronomii, usługach, budownictwie, rolnictwie i przetwórstwie. Pracowników poszukują przede wszystkim pracodawcy z regionu, czasem zdarzają się ogłoszenia spoza województwa.

Przemysław Kowalczyk z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach powiedział PAP, że większość ofert zagranicznej pracy sezonowej pojawiła się już w lutym. Pracodawcy szukali np. animatorów rozrywki czy instruktorów tańca chętnych do wyjazdu na Cypr. Była oferta wyjazdu do Wielkiej Brytanii do zbioru kwiatów, i do Danii – do zbioru owoców i warzyw oraz ich pakowania, a także dla kierowców samochodów dostawczych i traktorów. Obecnie poszukiwani są animatorzy czasu wolnego do pracy w Hiszpanii oraz osoby chętne do pracy przy pakowaniu oraz sortowaniu owoców i warzyw w Holandii.

Kowalczyk zaznaczył, że zagraniczni pracodawcy oferują pracę sezonową na dłuższy okres – na sześć miesięcy - gdyż dłuższy jest tam sezon. Według niego w tym roku nieco mniej jest ofert z Hiszpanii i Cypru.

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy na koniec maja w regionie było ponad 82 tys. bezrobotnych, stopa bezrobocia osiągnęła 15,1 proc. (PAP)

agn/ mki/