Według raportu aż 15% wszystkich aktualnych ofert pracy w Polsce wymaga prawa jazdy od kandydata, a spośród nich jedynie 12% to oferty dla kierowców. Kandydaci biegle władający językiem Angielskim powinni kierować się do m.st. Warszawy gdzie aż 35% ofert wymaga jego znajomości. Kandydaci z wykształceniem wyższym poszukiwani są przede wszystkim w Warszawie (14%), Łodzi (11.6%) oraz Poznaniu (11%).

Jak ważne jest prawo jazdy?

‘Logistyka i Magazyn’ (27%), ’Budownictwo’ (23%) oraz ‘Inżynieria’ (22%) to obszary zawodowe w których posiadacze prawa jazdy znajdą najwięcej ofert zatrudnienia.

Gdańsk (15.48%) znalazł się na szczycie listy miast z największą liczbą wakatów wymagających prawa jazdy, tuż przed Poznaniem (12.32%) i Wrocławiem (12%).

Poznań oraz Wrocław znalazły się na szczycie listy miast w których najłatwiej o zatrudnienie w Polsce – średnio, blisko dwie oferty pracy przypadają na osobę bezrobotną. Kraków i Katowice plasują się niewiele w tyle, wyprzedzając stolicę która znalazła się na piątym miejscu w rankingu.

Polecamy: Badanie: 68 proc. pracodawców w Polsce planuje w najbliższym kwartale rekrutacje

Jakie języki warto znać?

Język agielski dominuje w rankingu – w drugim kwartale 2016 roku 21% ofert pracy wymagało jego znajomości. Niemiecki jest drugim najbardziej pożądanym przez pracodawców językiem obcym (14.5%), podcasz gdy rosyjski nieustannie traci na popularności (<1%). Francuski (2.4%) oraz Włoski (1%) ponownie znalazły się w czołówce, ale wyniki raportu nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że kwalifikacje językowe poza angielskim do dziś sa dość niszowe i nie konieczne na większości stanowisk.

Czy wyższe wykształcenie się liczy?

W Warszawie 14% wakatów wymaga wykszałcenia wyższego. To blisko dwukrotnie więcej niż w Polsce ogółem (8.84%). Nie wiele w tyle za Warszawą znalazła sie Łódź (11.6%) i Poznań (11%). Kraków znalazł się w tyle za Gdańskiem (8.39%), oraz Wrocławiem (8.84%) gdyż niecałe 8% wakatów wymaga wykształcenia wyższego w treści oferty pracy. 

Źródło: Adzuna.pl