Założenia Śląskiego Programu Powszechnych Praktyk "Dualna Klasa" zostały w czwartek zaprezentowane m.in. pracodawcom i dyrektorom szkół na konferencji "Pakt na Rzecz Efektywnego Kształcenia Zawodowego w Województwie Śląskim".

"Dualny system kształcenia zakłada, że uczeń połowę czasu nauki będzie spędzał w szkole natomiast drugą połowę w zakładzie pracy, gdzie będzie niejako pracownikiem na pół etatu" - powiedział PAP rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Robert Żurek.

Nauka w zasadniczej szkole zawodowej trwa trzy lata. Przez ten czas uczniowie będą jednocześnie uczyć się w szkole oraz uczestniczyć w praktykach u przedsiębiorców. Pracodawca, który zdecyduje się na udział w projekcie będzie za pośrednictwem WUP otrzymywał pieniądze dla ucznia. "Chcielibyśmy, żeby te pieniądze były na poziomie 500-600 zł w pierwszej klasie" - dodał Żurek.

Według pomysłodawców pracodawca "zyska dużo", gdyż nie będzie ponosił kosztów utrzymania ucznia i wykształci sobie pracownika "od podstaw". "Po ukończeniu szkoły zawodowej wyszkolony absolwent będzie mógł od razu podjąć pracę jako bardzo dobrze wykwalifikowany pracownik" - powiedział Żurek.

Wdrażanie projektu poprzedzi analiza śląskiego rynku pracy. "Jeśli pracodawcy zgłoszą, że za dwa-trzy lata będą potrzebowali pracowników w konkretnym zawodzie a także, że chętnie tych młodych ludzi do niego przyuczą, wówczas skontaktujemy ich ze szkołami, które będą skłonne otwierać klasy w tych kierunkach" - poinformował rzecznik WUP i dodał, że u pracodawcy, który zgłosi, że będzie potrzebował 50 ślusarzy, pojawi się taka sama liczba uczniów, którą będzie kształcił w tym zawodzie.

Według Żurka efektem takiej współpracy będą zapełnione klasy, a na rynek pracy nie trafią kolejni bezrobotni "tylko młodzi ludzie, którzy po zakończeniu nauki zostaną np. w zakładzie pracy, gdzie się uczyli".

Projekt zakłada, że pierwsze "Dualne Klasy" ruszą we wrześniu 2015 roku.

Podczas spotkania poinformowano, że trwają negocjacje proponowanego programu, który będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego. "Pierwotnie planowana kwota na działania dotyczące kształcenia zawodowego (w woj. śląskim) wynosiła ponad 46 mln euro, ostatnia propozycja podlegająca obecnie negocjacjom z Komisją Europejską podwyższa tą kwotę do ponad 106 mln euro" - podaje WUP. Pieniądze te będzie można przeznaczyć m.in. na praktyki u pracodawców, szkolenia i kursy, dokształcanie nauczycieli przedmiotów zawodowych, wprowadzenie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych m.in. z języka obcego i przedmiotów technicznych.

Obecnie, jak wskazał rzecznik WUP, ponad połowa (50,2 proc.) absolwentów liceów ogólnokształcących po ukończeniu szkoły rejestruje się w powiatowych urzędach pracy; w przypadku szkół zawodowych jest ich znacznie mniej - trafia tam co piąty absolwent. (PAP)