Sejmowa Rady Ochrony Pracy o kontroli legalności zatrudnienia
\

Na wtorek, 21 maja zaplanowano posiedzenie Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP. Jednym z tematów spotkania będzie kontrola legalności zatrudnienia obywateli polskich i cudzoziemców. Obrady mają być również poświęcone kontroli przestrzegania przepisów o czasie pracy i wypłacania wynagrodzenia za pracę.

Według danych PIP w latach 2010-2012 inspektorzy pracy przeprowadzili ponad 72 tys. kontroli w zakresie legalności zatrudnienia i innych form pracy zarobkowej Polaków. Skontrolowanych zostało 69,1 tys. podmiotów, zatrudniających ponad 2,5 mln osób. Działania kontrolne były również prowadzone wobec pracodawców, którzy zatrudniali cudzoziemców. W ramach 6,3 tys. kontroli sprawdzono podmioty dające pracę 39,2 tys. obcokrajowcom. Ponadto, w 2012 r. przeprowadzono m.in. 1496 kontroli dotyczących czasu pracy w zakładach różnych branż. Kontrole te objęły łącznie 1596 pracodawców zatrudniających ponad 167 tys. pracowników.

Ponadto w trakcie obrad Rada wyrazi opinię w sprawie wniosków Głównego Inspektora Pracy Iwony Hickiewicz dotyczących powołania Małgorzaty Porażyńskiej, Stanisławy Ziółkowskiej, Włodzimierza Biadunia i Mariana Szyszki na stanowisko Okręgowego Inspektora Pracy - odpowiednio w Bydgoszczy, Poznaniu, Lublinie i Szczecinie.

Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP nadzoruje warunki pracy i działania Państwowej Inspekcji Pracy. Jest powoływana przez Marszałka Sejmu na 4-letnią kadencję. Najważniejsze zadania tego organu to m.in. ocena działalności PIP oraz opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących problematyki ochrony pracy. Rada inicjuje również prace związane z ratyfikacją konwencji międzynarodowych oraz międzynarodowych norm z zakresu ochrony pracy i ergonomii. Występuje także do organów administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pracodawców i pracobiorców w sprawach związanych z ochroną pracy. Rada przedstawia ponadto opinię m.in. o kandydatach na stanowiska Głównego Inspektora Pracy i jego zastępców oraz okręgowych inspektorów pracy. Członkowie Rady zbierają się co najmniej raz w miesiącu na posiedzeniach plenarnych, a pomiędzy nimi pracują w 4 zespołach problemowych, przygotowując m.in. stanowiska Rady.

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 20 maja 2013 r.

Data publikacji: 20 maja 2013 r.