Chodzi o przedsiębiorstwa z sektora tzw. nowoczesnej gospodarki – zaawansowane technologicznie, innowacyjne, często z kapitałem zagranicznym, otwarte i elastyczne organizacyjnie.

W I półroczu 2012 zatrudnienie w takich firmach wzrosło o 5,43 proc. (w porównaniu z I półroczem 2011). Co prawda w II kwartale wzrost był na poziomie 3,64 proc., ale większość nadal systematycznie zwiększa zatrudnienia, co widoczne jest w grupie firm MSP – 9,9 proc., podczas gdy w dużych firmach było to 4,63 proc.

Tak wynika z badania firmy Automatic Data Processing (ADP Polska) zajmującej się outsourcingiem usług HR. Przebadała ona ponad 100 swoich klientów, zatrudniających ok. 100 tys. pracowników.

Jak wyjaśnia Przemysław Budzbon z ADP Polska, firmy tzw. nowoczesnej gospodarki szybciej adoptują się do niepewnej sytuacji makroekonomicznej. Reagują na nią, prowadząc dalszą rekrutację z wykorzystaniem zarówno tradycyjnych, elastycznych, jak i nowoczesnych form zatrudnienia, np. leasingu pracowniczego – mówi. (PAP)

rda/