Przyjęło się twierdzić, że rekrutacja i selekcja to dziedziny sztuki. Że mając do dyspozycji sprawdzone narzędzia i szerokie doświadczenie specjaliści od selekcji personelu są w stanie wyłowić najlepszych spośród puli kandydatów. To tylko część prawdy.

Dobór pracowników to rzeczywiście – w dużej mierze – sztuka. Warsztat, którego nauczyć można się jedynie przez regularną praktykę. W tym rozumieniu sztuką jest jednak również medycyna. Pomimo tego, choć oczekujemy od naszego internisty, że będzie wykorzystywał swoje doświadczenie w podejmowaniu decyzji klinicznych, wolelibyśmy, żeby opierały się one również na pogłębionej, aktualnej i rzetelnej wiedzy naukowej. Jest coś niepokojącego w tym, że ludzie, którzy prawdopodobnie nigdy nie wsiedliby to samolotu zbudowanego w oparciu o fizykę intuicyjną, często nie mają problemu, żeby decydować o losie innych w oparciu o intuicyjną wiedzę na temat rekrutacji i selekcji.

Rekrutacja i selekcja, podobnie jak medycyna, to sztuka, która aby osiągnąć wysoką skuteczność, powinna opierać się na fundamentach najnowszych i najwyższej jakości badań naukowych.

Podstawowym celem książki „Rekrutacja i selekcja oparta na dowodach” jest zapoznanie czytelników (dyrektorów personalnych, pracowników działów HR, studentów oraz wszystkich zainteresowanych kwestiami kierowania personelem) z problematyką psychologii rekrutacji i selekcji pracowników z perspektywy zarządzania personelem opartego na faktach (ang. EBHRM: evidence-based human resource management).

Dowiedz się więcej z książki
Rekrutacja i selekcja oparta na dowodach. 33 zasady skutecznego naboru pracowników
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Czytelnicy książki nauczą się, jak wykorzystać najnowsze wyniki badań z zakresu psychologii pracy i organizacji oraz psychologii personelu do podejmowania bardziej rzetelnych i trafnych decyzji selekcyjnych.

Ponadto z publikacji można dowiedzieć się:

- jak zastosować setki badań psychologicznych tak, aby zwiększyć efektywność doboru pracowników i zwiększyć skuteczność swojej firmy;

- dlaczego testy osobowości są często zawodne;

- co sprawia, że ośrodki oceny i rozwoju są jedną z najbardziej przecenianych metod selekcji pracowników;

- jakie jest najbardziej trafne i rzetelne narzędzie diagnozy kompetencji kandydatów. 

Autor: Piotr Prokopowicz