Badania rynku B2B, przeprowadzone przez firmę Approved Index, potwierdzają tezę, że pracownicy „bardziej niż z pracy odchodzą od szefów”, wykazując, że prawie połowa (42%) pracowników odeszła z pracy z uwagi na niezadowolenie z szefa.
W ankiecie obejmującej 1374 pracowników prawie jedna trzecia (30%) uznała, że ich obecny szef jest złym menedżerem, a 44% nie lubi swojego szefa.
Najgorsze miejsce wśród okropnych szefów zajmuje branża rekrutacyjna, wszyscy respondenci z tego zawodu przyznali, że kiedyś opuścili pracę z powodu złych relacji z menedżerem. Inne sektory, które wypadły słabo w badaniu, obejmują podróże i turystykę (77% respondentów opuściło pracę ze względu na słabego menedżera), marketing i PR (63%) i rachunkowość (61%).
Inne branże z górnej dziesiątki najgorszych szefów to: branża eventowa, rozrywka, moda, rolnictwo i żywność, architektura i bezpieczeństwo.
Z drugiej strony - tylko jeden na pięciu respondentów biorących udział w badaniu i mniej niż jedna trzecia (30%) osób pracujących w dziedzinie inżynierii odeszła kiedyś z pracy przez szefa.
Co ciekawe, osoby pracujące w branży HR oceniły swoich szefów jako "najbardziej wiarygodnych", a 94% deklaruje zaufanie do menedżera.
Niestety, dla tych biednych pracowników, którzy cierpią z powodu braku dobrych relacji z bezpośrednim przełożonym albo kierownikiem wyższego szczebla, mało prawdopodobne, aby sytuacja poprawiła się w najbliższym czasie. Według raportu CIPD z 2014 r., jakość menedżerów w ostatniej dekadzie nie poprawiła się.
Źródło: People Management, stan z dnia 26 sierpnia 2015 r.