Konkurs ma promować pracodawców, którzy odnoszą sukcesy w biznesie, jednocześnie zatrudniając niepełnosprawnych pracowników. Nagrodzone będą firmy, które "kruszą" mentalne bariery przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i wykazują większą wrażliwość społeczną - podkreślili organizatorzy konkursu.

Prezes POPON Jan Zając na wtorkowej konferencji prasowej inaugurującej kolejną edycję podkreślił, że ideą konkursu jest pokazywanie firm, które przełamują stereotypy związane z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych i ich promocją.

Jeśli stanowisko osoby niepełnosprawnej jest zgodne z jego wykształceniem i indywidualnymi predyspozycjami, ta niepełnosprawność nie ma znaczenia dla wydajności pracy - przekonywał Zając.

Pod koniec roku 18 tys. firm spełniało warunki, by uzyskać dofinansowanie od państwa na ponad 240 tys. zatrudnionych niepełnosprawnych. Było wśród nich 1,5 tys. zakładów pracy chronionej, zatrudniających 165 tys. osób i prawie 16,5 tys. firm działających na otwartym rynku pracy, w których zatrudnienie znalazło 74,8 tys. osób niepełnosprawnych. W kraju jest ok. 4,5 mln osób niepełnosprawnych.

POPON podkreśla, że największe problemy w zatrudnieniu dotyczą niepełnosprawnych kobiet - ofert pracy jest mało, a oferowane im zarobki są niższe mniej więcej o 17 proc. niż proponowane mężczyznom.

Statuetki Lodołamacza wręczone zostaną w trzech kategoriach: Zakład Pracy Chronionej, Otwarty Rynek Pracy oraz Pracodawca - Nieprzedsiębiorca. Najpierw Kapituła nagrody przeanalizuje zgłoszenia i wyłoni regionalnych finalistów. Najlepsi przejdą do centralnego etapu, w którym zostaną wybrani laureaci ogólnopolscy Lodołamaczy 2013.

Finał konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 26 września podczas gali w Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczone zostaną też nagrody "Super Lodołamacz" - dla najlepszego z najlepszych uczestnika konkursu, oraz "Lodołamacz Specjalny" - dla osoby o wybitnych dokonaniach na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych.

Dotychczas we wszystkich edycjach konkursu wzięło udział ponad 2,2 tys. firm, instytucji i organizacji, a w ubiegłorocznej edycji - 330 pracodawców. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Anny Komorowskiej - żony prezydenta. Ambasadorem konkursu jest aktor Zbigniew Zamachowski.

W kapitule oceniającej zgłoszenia na poziomie ogólnopolskim są m.in. rzecznik praw obywatelskich, główny inspektor pracy, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, parlamentarzyści, szef Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, sportowcy, dziennikarze i naukowcy.

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych jest jedną z kilku organizacji zrzeszających firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne. Istnieje od 1995 r. Skupia blisko 600 firm i instytucji, zatrudniających w sumie ok. 65 tys. pracowników, z czego ponad 35 tys. niepełnosprawnych.

Zatrudniający osoby niepełnosprawne otrzymują dofinansowanie od państwa. W Zakładach Pracy Chronionej jest to od stycznia 2013 r. od 600 do 2,7 tys. zł w zależności od stopnia niepełnosprawności dla osób bez schorzeń szczególnych, a w firmach działających na otwartym rynku pracy od 420 do 1890 zł.