Z dniem 1 maja 2011 r. kończy się okres przejściowy i wraz z jego zakończeniem otworzy się niemiecki rynek pracy. Stosowany w niektórych krajach wspólnoty system stawek minimalnych, czyli odgórnie ustalona wysokość wynagrodzenia za godzinę pracy nie wpłynie negatywnie na wysokość pensji, a wręcz przeciwnie może spowodować jej wzrost.

Polskie agencje pracy tymczasowej pośrednicząc w zatrudnieniu umożliwią podjęcie pracy wysoko wykwalifikowanym pracownikom w branżach w których na lokalnych rynkach ich brakuje. U naszych zachodnich sąsiadów Polacy dali się poznać jako solidni pracownicy sprawując opiekę nad osobami starszymi. Wraz z otwarciem rynku pracy stawka minimalna opiekunek wzrośnie z 5 euro do 8,5 za godzinę pracy, ale będzie stosowna tylko w stosunku do umów zawartych na terenie Niemiec. W związku dużym zapotrzebowaniem na opiekunki w Polsce może ubyć bezrobotnych kobiet po 35 roku życia. Agencje pracy oprócz rekrutowania pracowników organizują kursy językowe oraz merytoryczne, a także transport.

Korzystając z doświadczenia licznej grupy solidnych specjalistów agencje pracy chcą poszerzyć swoją ofertę o pracowników z branży budowlanej czy inżynieryjnej i z dniem 1 maja 2011 r. umożliwić im sprawne wejście na nowy rynek pracy.

Dlatego już teraz agencje pracy szykują się na otwarcie niemieckiego rynku pracy i rekrutują pracowników na stanowiska opiekunów osób starszych i chorych oraz dzieci. Poszukiwani są też kandydaci do pracy w innych krajach wspólnoty jako operatorzy sprzętu ciężkiego, dekarze, cieśle i pracownicy do branży budowlanej.

 

Źródło: Biuro Prasowe Work Express, 1 września 2011 r.