Prezydent Leszna Tomasz Malepszy nie wykluczył, że w przyszłości w Lesznie mógłby ruszyć także zakład produkcyjny Toms.

Firma Toms Gruppen A/S podpisała umowę najmu należącej do SEWS-Polska hali magazynowo-produkcyjnej o powierzchni ok. 10 tys. mkw. na pięć lat, z możliwością wykupienia budynku. W obiekcie pakowane będą wyroby czekoladowe, sprowadzane z fabryki w Danii.

„Negocjacje związane ze sprowadzeniem firmy do Leszna trwały ok. 3 miesięcy. Jest w tej chwili przygotowywany projekt adaptacji obiektu. Toms to największa w Danii firma produkująca wyroby czekoladowe. Zatrudnia w Danii i Szwecji ok. 1 tys. osób” – powiedział.

Operacja przenoszenia do Leszna konfekcjonowania całego asortymentu produktów potrwa około półtora roku.

Pakowanie będzie się odbywało ręcznie, a gotowe wyroby trafią bezpośrednio do sklepów lub do magazynów w Danii. Docelowo przy produkcji zatrudnionych będzie około 220 pracowników w szczycie sezonu (maj-listopad) i około 100 pracowników w pozostałych miesiącach.

Zakłady SEWS-Polska w Lesznie produkowały wiązki elektryczne dla samochodów, głównie dla Toyoty. W 2011 roku firma zdecydowała o zaprzestaniu produkcji w Lesznie i zwolnieniu załogi. Jak powiedział prezydent, niewykluczone, że część zwolnionych pracowników będzie mogło po przeszkoleniu podjąć pracę nowej firmie. (PAP)

rpo/ mki/