Odpowiedź:

Dodatek pielęgnacyjny byłym funkcjonariuszom Policji i Państwowej Straży Pożarnej przyznaje dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, będący organem właściwym w sprawach zaopatrzenia emerytalnego ww. funkcjonariuszy.

Dodatek ten przysługuje osobom uprawnionym do emerytury lub renty, jeżeli osoby te zostały uznane za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyły 75 rok życia, za wyjątkiem osób przebywających w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do tego dodatku wszczyna się na wniosek osoby zainteresowanej, a więc w tym przypadku byłego funkcjonariusza.

Uzasadnienie:

W myśl art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 667 z późn. zm.) – dalej u.z.e.f. do emerytury lub renty przysługuje dodatek pielęgnacyjny i dodatek dla sierot zupełnych na zasadach i wysokości określonych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 748) – dalej u.e.r.f.u.s. Dodatki oraz zasiłki i świadczenia pieniężne inne niż wymienione powyżej przysługują do emerytury lub renty, o ile zostały przyznane na podstawie odrębnych przepisów.

Stosownie do art. 75 u.e.r.f.u.s. dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia i na dzień dzisiejszy wynosi 208,17 zł miesięcznie. Dodatek ten nie przysługuje jednak osobie uprawnionej do emerytury lub renty przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Zgodnie z art. 32 ust. 1 pkt 1 u.z.e.f. prawo do zaopatrzenia emerytalnego i wysokość świadczeń pieniężnych z tytułu tego zaopatrzenia, w formie decyzji, ustala w stosunku do funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej oraz członków ich rodzin – organ emerytalny określony przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Organem tym, zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 marca 2004 r. w sprawie organu emerytalnego właściwego do ustalenia prawa do zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 43, poz. 405 z późn. zm.) jest dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W myśl art. 32 ust. 3 u.z.e.f. postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zaopatrzenia emerytalnego (w tym również o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego) wszczyna się na wniosek osoby zainteresowanej, która musi złożyć stosowny wniosek w tej sprawie.

Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 8 czerwca 2015 r.