"Wzrost bezrobocia w styczniu jest porównywalny do wzrostu w analogicznym okresie zeszłego roku. Nie uważam, żeby dane za styczeń były niepokojące. Początek rok zawsze jest okresem zwiększonego wzrostu bezrobocia – w grudniu kończą się umowy o pracę, mamy środek zimy, więc wszelkie prace sezonowe zamierają" – powiedział minister w rozmowie z PAP.

Minister zwrócił uwagę, że wzrost liczby bezrobotnych jest mniejszy niż w analogicznym okresie 2011 r.

"Przedział wzrostu jest ten sam, co w pomiędzy grudniem a styczniem zeszłego roku, choć liczbowo jest mniejszy. Wtedy liczba bezrobotnych wzrosła o ok. 150 tys. Dzisiaj jest to wzrost o ok. 138 tys." - powiedział.

Dodał, że "fakt wyższego niż przed rokiem wzrostu wskaźnika bezrobocia wynika po pierwsze z wyższego poziomu bezrobocia w styczniu br. w odniesieniu do stycznia 2010 roku, jak również z niższej niż przed rokiem liczby pracujących, jaką przyjęto do obliczenia stopy bezrobocia".

Kosiniak-Kamysz nie wyklucza, że - po określeniu przez GUS liczby pracujących w końcu stycznia 2012 r. - ostateczny poziom wskaźnika bezrobocia może okazać się niższy niż wstępnie określony na podstawie liczby pracujących z końca grudnia 2011 r.

Resort pracy podał w poniedziałek, że szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu stycznia 2012 r. 13,3 proc., w porównaniu do grudnia 2011 r. wzrosła o 0,8 pkt proc.

Maria Kozińska, Nikodem Chinowski (PAP)

mak/ nik/ ana/ amac/