Autorami projektu są uczniowie technikum informatycznego z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu (Podkarpacie): Łukasz Pryjda i Przemysław Pobuta. Ich projekt został wyróżniony w konkursie „Pokaż, co potrafisz”, organizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie w ramach projektu Podkarpacie stawia na zawodowców.

Czytaj: Aplikacja w smartfonie pomoże znaleźć pracę

 

„Serwis jest tworzony przez młodzież, która najlepiej wie, co jest im potrzebne i co muszą zrobić, aby osiągnąć swój cel w życiu, jakim jest zadowolenie z wykonywanego zawodu” – zauważył koordynator projektu z ramienia szkoły Artur Tutka.

Aplikacja KimChcęByć może pomóc młodym ludziom w ukierunkowaniu dalszego kształcenia się, w wyborze przyszłości i kariery zawodowej.

„Co roku spotykamy się z sytuacją, w której młodzi ludzie po ukończeniu szkoły nie wiedzą, jaką szkołę, studia wybrać. Nie wiedzą, co chcą robić w życiu. Nasz projekt nakieruje ich na odpowiednie tory, wskaże ścieżki, o których być może nigdy by nawet nie pomyśleli” – mówią autorzy aplikacji.

Ich zdaniem projekt KimChcęByć jest innowacyjny, głównie ze względu na to, że „nikt wcześniej nie wpadł na podobny pomysł skierowany do tej grupy odbiorców”.

Aby skorzystać z pomocy aplikacji w wyborze zawodu czy kierunku dalszego kształcenia, użytkownik najpierw sam wskazuje trzy cechy charakteru, które – jego zdaniem - najlepiej go opisują.

Później jego znajomi przypisują mu cechy, które ich zdaniem najlepiej go określają. „Jednak znajomi nie wiedzą, jakimi cechami użytkownik określił siebie; oni wskazują cechy charakteru na podstawie własnych odczuć, co pozwala stworzyć wiarygodny profil użytkownika” – podkreślił koordynator.

Aplikacja może być obsługiwana zarówno na tabletach, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych. Jej autorzy zapewniają, że jest ona bardzo przyjazna i intuicyjna w obsłudze. „Dzięki temu przyciągnie ona uwagę młodych ludzi i zachęci do korzystania z serwisu” – mówią Pobuta i Pryjda.

Tutka zauważył, że projekt, który ma nieograniczone możliwości rozbudowy, jest obecnie w fazie rozwojowej. Młodzi twórcy aplikacji chcą m.in. podjąć współpracę z osobami specjalizującymi się w psychologii pracy, by lepiej skonfigurować i dopasować konkretne cechy charakteru z różnymi zawodami. (PAP)

api/ jbr/