Clemens van Lent, właściciel agencji zatrudnienia Fides, planuje kupić lub wynająć budynki byłego więzienia De Kruisberg, znajdującego się w Doetinchem w holenderskiej prowincji Geldria. Zamierza dostosować je do potrzeb ok. 1,3-1,4 tys. pracowników, z których większość pochodzi z Polski – podaje de Gelderlander. Pokoje mają być urządzone tak, by przypominały domowe warunki. W sąsiedztwie budynków znajduje się także parking oraz boisko.

Przypadek agencji Fides – choć zaskakujący – nie wydaje się podejrzany pod względem prawnym. Należy jednak pamiętać, że ambasada Królestwa Holandii w Polsce wystosowała komunikat ostrzegawczy dla Polaków chcących spróbować swoich sił na rynku pracy niderlandzkiego kraju. Jest on podyktowany niebezpieczeństwem wykorzystania przez nieuczciwych i przestępczych pośredników chcących świadczyć pracę Polaków.

Ambasada zaleca, by przed wyjazdem do Holandii sprawdzić pośrednika, uważnie przeczytać umowę, na mocy której ma się świadczyć pracę i porównać różne oferty.