Współczesne formy rekrutacji pracowników nie ograniczają się już tylko do tradycyjnych rozmów kwalifikacyjnych. Rekruterzy często zaskakują kandydatów nowymi formami zadań czy wręcz wyzwań. Grywalizacja, zwana także gamifikacją, staje się więc taktyką coraz chętniej wykorzystywaną do pozyskania prawdziwych talentów. 

Niecodzienna metoda
 
Gamifikacja opiera się na wykorzystaniu elementów gry, do której zostaje zaproszony potencjalny kandydat. Przypomina to strategiczną rozgrywkę, która pobudza kreatywność oraz chęć rywalizacji z innymi – niczym podczas znanej każdemu typowej potyczki komputerowej. Rekruterzy stosują więc czynniki mobilizujące do współzawodnictwa o wymarzone stanowisko. Mogą to być np. rankingi wyników, gromadzenie punktów za wykonane zadania albo przyznawanie premii lub nagród. Postawienie uczestnikom wyzwania, którego zwycięzca wygra posadę  to jedna ze skuteczniejszych form motywacji oraz stymulacji do osiągania lepszych rezultatów – zauważa Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
 
Znaczące korzyści
 
Pozyskanie talentów staje się coraz większym wyzwaniem, a organizacje zdają sobie sprawę z coraz silniejszej konkurencji w tym zakresie. W przypadku, gdy tradycyjne rozmowy kwalifikacyjne nie pozwalają w pełni poznać cech potencjalnego kandydata, grywalizacja staje się jednym ze źródeł informacji o jego kompetencjach oraz potencjale. Pomaga określić zaangażowanie oraz poziom motywacji rekrutowanego, czy sprawdzić jego umiejętności logicznego i analitycznego myślenia. Daje też możliwość zdiagnozowania obszarów zachowań uczestnika gry, które można wykorzystać w strukturach firmy. Uczestnictwo w grze pozwala określić, jak dana osoba reaguje na konkurencję, czy jej pomysły są kreatywne i świeże lub czy potrafi odnaleźć się w nowym i zmieniającym się  środowisku – zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. 
 
Gamifikacja szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku doskonale radzących sobie w wirtualnym świecie młodych osób, dla których gry to element codzienności. Często wykorzystuje się je także w rekrutacji kadry zarządzającej, pracowników działów HR czy marketingu. W przypadku partnerów biznesowych - poprzez zastosowanie elementów grywalizacji w postaci quizu czy ankiet, można poznać ich preferencje oraz zwiększyć lojalność wobec firmy – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl
 
Kluczowe zasady
 
Aby grywalizacja przyniosła określone rezultaty, musi wiązać się z dobrowolnym uczestnictwem kandydata. Przystępując do gry kandydat akceptuje jednocześnie jej zasady oraz wytrwale angażuje się w fabułę. Przygotowane wyzwania muszą być skonstruowane w formie pełnej wyzwań historii, tak by nie wprowadzać elementu znudzenia. Współzawodnictwo powinno wiązać się z zabawą, która przyciąga uwagę i sprawia, że użytkownicy chętnie do niej wracają. Nie wystarczy prosta rozgrywka, która polega wyłącznie na zbieraniu punktów i ustanowieniu rankingu. Istotne by zwiększyć zaangażowanie i przyjemność płynącą z grania. Niezwykle ważne jest także zapewnienie stałej komunikacji między rekruterem a kandydatem i nie ograniczanie jej tylko i wyłącznie do podawania ostatecznych wyników rozgrywki – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.