Gdańskie Globalne Centrum Usług Alexander Mann Solutions (AMS) ma wspierać klientów z Europy i Bliskiego Wschodu.

Dyrektor zarządzający AMS w Polsce Jolanta Gantkowska powiedziała PAP, że centrum będzie się zajmować rekrutacją pracowników dla klientów z Wielkiej Brytanii, Arabii Saudyjskiej, Niemiec, Francji. Ma wspierać m.in. takie firmy jak Rolls Royce, Citi, GE, Deloitte i Novartis. Firma dysponuje też specjalistami w zakresie pozyskiwania kandydatów oraz administracji związanej z rekrutacją, np. tworzeniem kontraktów.

Zastępca prezydenta Gdańska Andrzej Bojanowski zwrócił uwagę, że otwarcie centrum przez AMS poszerza zakres usług, jakie świadczą gdańskie kadry dla globalnych podmiotów. "Dotychczas większość inwestorów koncentrowała się na branży IT i finansach" - dodał. Ocenił, że "to świadczy o rozszerzaniu kompetencji, jakie znajdują inwestorzy w Gdańsku, o zaufaniu do rynku pracy, do jakości kadr i do chęci rozwoju na Pomorzu”.

Gantkowska powiedziała PAP, że o wyborze Gdańska na lokalizację drugiego w Polsce centrum zdecydowała przede wszystkim dostępność wykwalifikowanej kadry i zaoferowana pomoc przy wejściu na gdański rynek. "Jesteśmy firmą, która zarządza talentami i widzimy tutaj możliwość współpracy oraz długoterminowego rozwoju naszej firmy" - tłumaczyła.

Zaznaczyła, że spośród trzech miast z "krótkiej listy" Gdańsk wyróżnił się pod względem opieki i wsparcia, jakie potencjalni inwestorzy otrzymują ze strony Invest in Pomerania. Zwróciła uwagę, że w Gdańsku zauważa się też bardziej niż w innych regionach, jak określiła, "chęć współpracy np. uczelni i tworzenia programów wspierających napływ kadr". "To daje nam pewność, że wykwalifikowane kadry będą dostępne w okresie długoterminowym" - dodała.

Podała, że trwa rekrutacja pracowników do gdańskiego centrum. Poszukiwani są specjaliści do pozyskiwania kandydatów oraz pracownicy administracyjni ze znajomością np. norweskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i języków arabskich. W ciągu minionych ośmiu miesięcy firma zatrudniła w Gdańsku sto osób.

Alexander Mann Solutions jest firmą międzynarodową, która działalność w zakresie outsourcingu procesów rekrutacyjnych rozpoczęła w 1996 r. w Wielkiej Brytanii. Obecnie ponad 3,2 tys. ekspertów ds. zarządzania i pozyskiwania pracowników wspiera renomowane firmy z licznych sektorów z ponad 80 krajów. Siedzibą główną firmy jest Londyn.

Pierwsze w Polsce, otwarte w 2005 r. centrum AMS w Krakowie zatrudnia ponad 700 pracowników.

Invest in Pomerania jest regionalną inicjatywą, która w oparciu o zasadę non-profit pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. Unikalny system obsługi inwestorów zagranicznych w 2011 r. powołały m.in. Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego, miasta: Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna, InvestGDA oraz Agencja Rozwoju Pomorza, która koordynuje działania inicjatywy. (PAP)

bls/ gma/