Kiedy metoda edu-recruitment może okazać się skuteczna w poszukiwaniu specjalistów? 


Edu-recruitment może być kojarzony przede wszystkim ze sponsorowaniem przez firmy określonego kierunku studiów, na którym kształci się studentów o pożądanej przez organizację patronacką specjalizacji. Pracowników szuka się spośród najlepszych absolwentów tego kierunku, a często nawet jeszcze w trakcie nauki. – Taki model działania rekrutacyjnego, łączący edukację i rekrutację, można zastosować głównie w przypadku praktyk, staży czy stanowisk juniorskich. Na stanowiska specjalistyczne takie osoby nie są jeszcze odpowiednio przygotowane – mówi Alicja Arndt, ekspert GoldenLine. Przy poszukiwaniu specjalistów musimy więc pójść nieco dalej.
 

Zmiana kolejności

Firmy oferują swoim pracownikom szkolenia czy kursy podnoszące kompetencje zawodowe dopiero po przepracowaniu okresu próbnego i wtedy, kiedy chcą podjąć z nimi dalszą współpracę. Od procesu rekrutacyjnego mija więc sporo czasu. Można jednak spróbować odwrócić tę kolejność i wykorzystać edukację w procesie rekrutacji specjalistów.

Selekcja podczas działania

Podnoszeniem swoich kwalifikacji zawodowych zainteresowani są pracownicy bez względu na to, czy są mechanikami, inżynierami, handlowcami czy programistami. Coraz bardziej naturalnym jest, że rozglądają się za ciekawymi szkoleniami czy kursami, zwłaszcza organizowanymi bezpłatnie. – Jeżeli zatrudniamy głównie programistów Java i na to stanowisko rekrutujemy, zaangażujmy naszych ekspertów do przeprowadzenia np. specjalistycznych warsztatów z zakresu Hibernate czy Spring. Wypromujmy to szkolenie wśród specjalistów Java, którzy mogą chcieć się podszkolić z tych frameworków – tłumaczy Alicja Arndt z GoldenLine. – Dzięki tego typu działaniom buduje się zaangażowaną społeczność specjalistów wokół danej firmy – dodaje Arndt.

Przeczytaj: Pracodawcy nie potrafią prowadzić rekrutacji przez internet

Podczas szkoleń można doskonale zweryfikować potencjał uczestników pod kątem kandydatów do pracy w firmie, ich umiejętność uczenia się nowych rzeczy czy eliminacji starych nawyków. Plusem będzie także brak stresu towarzyszącego kandydatom podczas tradycyjnego procesu rekrutacji. Z tego właśnie powodu ten sposób sprawdza się równie dobrze w przypadku rekrutacji wewnętrznych. Kandydaci nie czują się oceniani, więc zachowują się naturalnie. Można od razu sprawdzić, w jaki sposób traktują innych uczestników i pracują w grupie. To także świetny sposób na wyłonienie nieformalnych liderów. Warto więc spróbować rekrutacji specjalistów poprzez edukację. Efekty mogą być naprawdę zaskakujące.

Źródło: GoldenLine