Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził możliwość samoobsługi na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz przypomina, że dotychczas przedsiębiorcy, którzy musieli przedłożyć tego typu potwierdzenie z danymi z ZUS w innej instytucji administracji publicznej, czy też instytucji finansowej, musieli złożyć w tej sprawie wniosek.

 

Czytaj też: Więcej czasu na rozpatrzenie wniosków o 500 plus dla niepełnosprawnych >>

Nowa usługa

Wprowadzona  przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych samoobsługa na profilach płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) pozwala na samodzielne tworzenie elektronicznych dokumentów z wybranymi danymi z konta w ZUS. W taki sposób można na przykład utworzyć dokument z informacją o saldzie na koncie w ZUS, o liczbie ubezpieczonych czy też potwierdzenie, że jest się płatnikiem składek.

Sprawdź w LEX: Co to jest asygnata ZUS? >

- Robimy kolejny krok w rozwoju polskiej e-administracji. Już nie tylko udostępniamy e-usługi realizowane zdalnie przez naszych pracowników, ale dajemy również narzędzia do samoobsługi na Platformie Usług Elektronicznych" – podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

 

 

Andrusiewicz wyjaśniał, że od tego tygodnia sami mogą już utworzyć żądany dokument, potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. - Dokument można zapisać jako plik PDF, XML lub wysłać na dowolny adres e-mail. Co ważne - wysłanie potwierdzenia na adres e-mail jest odpowiednio zabezpieczone" - podkreślił Andrusiewicz.

 Przedstawiciel instytucji, w której przedsiębiorca złoży samodzielnie przygotowane potwierdzenie z danymi z ZUS, będzie mógł je potwierdzić online w udostępnionej przez ZUS specjalnej wyszukiwarce.

Sprawdź w LEX: Czy środki zgromadzone na subkoncie ubezpieczonej mają wpływ na wysokość renty rodzinnej po zmarłym mężu? >

W najbliższych miesiącach na Platformie Usług Elektronicznych pojawią się kolejne nowości, m.in. w zakresie formularzy A1 (delegowanie pracowników), jak i rocznych rozliczeń składkowych. Dla lekarzy ZUS ma wprowadzić nowy, bardziej przyjazny, kreator do wystawiania e-zwolnień.

Sprawdź w LEX: W ilu egzemplarzach powinny być drukowane listy płac? >