1. 97 proc. firm, poszukujących pracowników ze znajomością języka angielskiego, weryfikuje jego poziom u kandydatów
  2. Posiadanie certyfikatu językowego może zwiększyć wynagrodzenie o 16 proc.
Oto wnioski z ogólnopolskiego badania pracowników odpowiedzialnych za rekrutację w dużych, średnich i małych firmach, przeprowadzonego na zlecenie Cambridge English Language Assessment przez Millward Brown w Polsce w lipcu 2014 .
 
Kariera z angielskim 
 
Im wyższe stanowisko, tym większe oczekiwania pracodawcy co do znajomości języka angielskiego przez kandydata. Od aplikujących na najwyższe funkcje kierownicze wymaga jej 58 proc. firm, od specjalistów – blisko 48 proc., podczas gdy od pracowników obsługi klienta – 38 proc. 
 
Jednocześnie 66 proc. rekruterów ocenia, że znajomość języka angielskiego potrzebna jest na powyższych stanowiskach na co dzień. Największe jej znaczenie podkreślają firmy zagraniczne (87 proc.), z branży przemysłowej (80 proc.), z dużych miast (77 proc.), zatrudniające ponad 250 pracowników (76 proc.).
 
W największym stopniu angielski potrzebny jest w codziennej pracy najwyższej kadry zarządzającej – ocenia 79 proc. rekruterów. 
 
Certyfikat dla ambitnych
 
- Jeśli chcemy zajmować wysokie stanowisko, musimy znać angielski i najlepiej, gdy poświadcza to certyfikat. Aż 67 proc. rekrutujących kadrę wyższego stopnia potwierdza, że to ważny atut przy rekrutacji – mówi Arkadiusz Jaworski z Cambridge English Language Assessment: departamentu Uniwersytetu w Cambridge, odpowiedzialnego za certyfikację językową - Co trzeci rekruter przyznaje, że wynagrodzenie osoby posiadającej certyfikat może być wyższe - średnio o 16 proc. 
 
Certyfikaty językowe są najbardziej cenione przez rekruterów z dużych firm (70 proc. wskazań). Kandydaci, posiadający certyfikaty językowe, postrzegani są jako osoby ambitne, wytrwale dążące do celu, zorientowane na sukces. To cechy ważne dla każdego pracodawcy.
 
Jako najbardziej cenione certyfikaty pracodawcy wskazują Cambridge English: First, Advanced oraz Proficiency (łącznie 76 proc. wskazań). Szczególnie cenią je największe firmy z dużych miast (ponad 80 proc.). Cambridge English to również certyfikaty najpopularniejsze wśród rekruterów, legitymujących się jakimkolwiek certyfikatem z języka angielskiego (60 proc. wskazań). 
 
Źródło: inf. pras. Cambridge English Language Assessment, http://www.cambridgeenglish.org/pl/