45 miliardów dolarów - tyle wart jest potencjał polskich seniorów

45 miliardów dolarów - tyle wart jest potencjał polskich seniorów
Polska znalazła się na 29. miejscu wśród przebadanych 34 krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w rankingu PwC „Golden Age Index”, oceniającym poziom wykorzystania potencjału osób w wieku 55+ na rynku pracy. Oznacza to awans o zaledwie jedną pozycję w stosunku do poprzedniej edycji zestawienia, czytamy na stronie "Forsal.pl".

Dane w najnowszym raporcie PwC „Golden Age Index” obejmują 2015 r. Zgodnie z nimi Polska awansowała o jedną pozycję w porównaniu z poprzednią edycją i znajduje się na 29. miejscu. Jak zwykle czołówka zestawienia należy do Islandii, Nowej Zelandii, Izraela i Szwecji. Z kolei na końcu zestawienia znalazły się Turcja, Luksemburg, Słowenia i Grecja. Czołowe miejsca w zestawieniu państw najlepiej wykorzystujących potencjał seniorów zajęły Islandia, Nowa Zelandia, Izrael, Szwecja oraz Estonia.

[-DOKUMENT_HTML-]

Autorzy raportu PwC, na podstawie analizy krajów zajmujących czołowe pozycje w zestawieniu Golden Age Index, wskazali 3 kluczowe kwestie w zakresie wzmocnienia udziału osób w wieku 55+ na rynku pracy:

- finansowe zachęty dla pracodawców zatrudniających osoby powyżej 55 roku życia;
- poprawa zdolności zatrudnienia osób starszych poprzez organizowanie szkoleń podnoszących kwalifikacje pracowników, szczególnie w kontekście zachodzącej transformacji cyfrowej;
- wdrożenie regulacji zapobiegających dyskryminacji osób powyżej 55 roku życia.

Jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Długookresowe prognozy wskazują na utrzymanie się tego trendu, dlatego wsparcie osób powyżej 55 roku życia na rynku pracy powinno przybrać kształt programu, a nie tylko doraźnych działań. Także pracodawcy w swoich strategiach zatrudnienia muszą zadbać o tę grupę pracowników, chociażby poprzez stworzenie dedykowanych dla nich programów rozwojowych” – podkreśla Ewa Zmysłowska, dyrektor działu kapitału ludzkiego w PwC Polska.

Źródło: Forsal.pl

 

Żeby widzieć komentarze musisz:

  • być zalogowanym do Facebooka
  • mieć zaakceptowaną politykę prywatności (pliki cookies)
  • korzystać z przeglądarki Chrome
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski