Likwidacja Instytutu Pokolenia.

ZARZĄDZENIE Nr 20
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 1 marca 2024 r.
w sprawie likwidacji Instytutu Pokolenia

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Z dniem wejścia w życie zarządzenia stawia się w stan likwidacji państwową jednostkę budżetową Instytut Pokolenia, zwaną dalej "Instytutem", utworzoną zarządzeniem nr 325 Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2021 r. w sprawie utworzenia Instytutu Pokolenia (M.P. z 2023 r. poz. 911).
2. 
Termin zakończenia likwidacji wyznacza się na dzień 30 czerwca 2024 r.
3. 
Do dnia zakończenia likwidacji Instytut prowadzi dotychczasową działalność.
4. 
W okresie likwidacji Instytut działa pod jego dotychczasową nazwą, z dodaniem oznaczenia "w likwidacji".
§  2. 
1. 
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wyznacza likwidatora Instytutu i nadzoruje czynności likwidacyjne.
2. 
Likwidator Instytutu reprezentuje Instytut w likwidacji i dokonuje czynności likwidacyjnych.
3. 
Obsługę likwidatora zapewnia Instytut w likwidacji.
§  3. 
1. 
W ramach wykonywanych czynności likwidacyjnych likwidator działa zgodnie z zatwierdzonym przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów harmonogramem likwidacji.
2. 
Likwidator w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia przedkłada Szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do zatwierdzenia harmonogram czynności likwidacyjnych.
3. 
Likwidator jest obowiązany do podejmowania wszelkich niezbędnych czynności w ramach prowadzonej likwidacji Instytutu.
4. 
Do obowiązków likwidatora należy w szczególności:
1)
otwarcie ksiąg rachunkowych zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120, 295 i 1598);
2)
sporządzenie planu finansowego likwidacji na dzień otwarcia likwidacji, w tym oszacowanie kosztów likwidacji;
3)
przeprowadzenie inwentaryzacji majątku Instytutu, zgodnie z art. 26 ust. 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, w tym składników majątkowych ruchomych i nieruchomych, składników niematerialnych i prawnych oraz wierzytelności i zobowiązań;
4)
dokonanie czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do pracowników Instytutu;
5)
zawiadomienie instytucji i podmiotów współpracujących z Instytutem o jego likwidacji;
6)
zawiadomienie banku prowadzącego obsługę rachunku bankowego Instytutu o jego likwidacji;
7)
sporządzenie wykazu umów cywilnoprawnych, których stroną jest Instytut;
8)
ściągnięcie należności i wykonanie zobowiązań wymagalnych do dnia zakończenia likwidacji oraz zapewnienie ze środków pozostałych na rachunku bankowym Instytutu odpowiednich kwot na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych;
9)
rozwiązanie umów cywilnoprawnych, których stroną jest Instytut, i dokonanie ostatecznego rozliczenia zobowiązań, należności lub uprawnień wynikających z tych umów;
10)
sporządzenie do dnia zakończenia likwidacji wykazów:
a)
spraw niezakończonych, a następnie przekazanie tych spraw wraz z dokumentacją do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
b)
spraw zakończonych - archiwizacji dokumentów dokonuje Instytut w likwidacji i przekazuje dokumenty do archiwum Kancelarii Prezesa Rady Ministrów albo do właściwego archiwum państwowego, zgodnie z obowiązującymi przepisami;
11)
dokonanie zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenie sprawozdania finansowego na dzień zakończania likwidacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami;
12)
dokonanie niezbędnych czynności urzędowych związanych z zakończeniem działalności Instytutu, w szczególności związanych z wykreśleniem Instytutu z:
a)
Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej - REGON,
b)
ewidencji i identyfikacji podatników i płatników,
c)
rejestru płatników składek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
13)
zamknięcie rachunków bankowych.
§  4. 
1. 
Likwidator sporządza i przekazuje Szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów sprawozdanie z przeprowadzonej likwidacji w terminie 30 dni od dnia zakończenia likwidacji.
2. 
Z upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, likwidator kończy działalność.
§  5. 
1. 
Mienie znajdujące się w zarządzie Instytutu w dniu rozpoczęcia likwidacji przejmuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Przejęcie następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
2. 
Pozostałe po likwidacji należności i zobowiązania Instytutu przejmuje Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§  6. 
Traci moc zarządzenie nr 325 Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2021 r. w sprawie utworzenia Instytutu Pokolenia (M.P. z 2023 r. poz. 911).
§  7. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem § 6, który wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2024 r.
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2023 r. poz. 1273, 1407, 1429, 1641, 1693 i 1872.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024