Wzory legitymacji poselskiej w IX kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

ZARZĄDZENIE Nr 3
MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 29 listopada 2022 r.
w sprawie wzoru legitymacji poselskiej w IX kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 2022 r. poz. 1339) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Legitymacja poselska w IX kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ma postać:
1)
karty identyfikacyjnej o wymiarach 53,98 x 85,6 x 0,82 mm, wykonanej z tworzywa sztucznego, zawierającej elementy zabezpieczające dokument, zwanej dalej "legitymacją poselską";
2)
dokumentu elektronicznego przechowywanego i prezentowanego przy użyciu oprogramowania przeznaczonego dla urządzeń mobilnych, o którym mowa w art. 19e ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 2070 oraz z 2022 r. poz. 1087), zwanego dalej "mLegitymacją poselską".
§  2. 
1. 
Na awersie legitymacji poselskiej znajdują się:
1)
napis "LEGITYMACJA POSELSKA";
2)
napis "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji";
3)
zdjęcie posła;
4)
godło Rzeczypospolitej Polskiej;
5)
imię (imiona) i nazwisko posła;
6)
numer legitymacji;
7)
data wydania legitymacji.
2. 
Na rewersie legitymacji poselskiej znajdują się:
1)
imię (imiona) i nazwisko posła;
2)
napis "jest posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej";
3)
podpis posła;
4)
podpis Marszałka Sejmu;
5)
logo Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Wzór legitymacji poselskiej określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  3. 
1. 
Wydając legitymację poselską udostępnia się dodatkowo mLegitymację poselską.
2. 
Opis oraz wizualizacje mLegitymacji poselskiej określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  4. 
1. 
Legitymacje poselskie wydane przed wejściem w życie zarządzenia zachowują ważność.
2. 
mLegitymację poselską udostępnia się także posłowi posługującemu się legitymacją poselską wydaną przed wejściem w życie zarządzenia.
§  5. 
Traci moc zarządzenie nr 9 Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 lipca 2019 r. w sprawie określenia wzoru legitymacji poselskiej w IX kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (M.P. poz. 756).
§  6. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR LEGITYMACJI POSELSKIEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  2

A. 

OPIS mLEGITYMACJI POSELSKIEJ:

1.
Elementy mLegitymacji poselskiej widoczne na ekranie urządzenia mobilnego, w aplikacji mObywatel:
1)
nagłówek aplikacji mObywatel zawierający napis "mLegitymacja poselska";
2)
wizualizacja graficzna dokumentu - obszar danych mLegitymacji poselskiej zawierający:
a)
napis "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji",
b)
animowaną flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej,
c)
hologram stanowiący wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, w którym kolory zmieniają się pod wpływem zmiany położenia żyroskopu urządzenia mobilnego,
d)
gilosz stanowiący tło mLegitymacji poselskiej, zawierający logo Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, zmieniający kolorystykę pod wpływem zmiany położenia żyroskopu urządzenia mobilnego,
e)
obszar danych posła zawierający:
-
zdjęcie,
-
imię lub imiona,
-
nazwisko,
f)
obszar informujący o statusie mLegitymacji poselskiej zawierający:
-
napis informujący o dacie wydania legitymacji,
-
napis informujący o numerze legitymacji,
-
symbol "✓ " albo "X" odpowiednio w przypadku ważnej albo nieważnej mLegitymacji poselskiej,
-
napis "Dokument ważny do zakończenia IX kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej" albo "Dokument nieważny" odpowiednio w przypadku ważnej albo nieważnej mLegitymacji poselskiej,
-
element aplikacji mObywatel - umieszczony na niebieskim tle przycisk "Aktualizuj" pozwalający na pobranie danych do mLegitymacji poselskiej;
3)
element aplikacji mObywatel - informację z aktualną datą oraz odmierzanymi w czasie rzeczywistym: godziną, minutą i sekundą;
4)
element aplikacji mObywatel - miejsce na adnotacje umieszczone pod informacją z aktualną datą oraz godziną, w tym w przypadku ważnej mLegitymacji poselskiej informacja: "Osoba, której dane znajdują się powyżej, jest posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji.".
2.
Ikony, etykiety, stopka dokumentu, elementy nagłówka aplikacji mObywatel, elementy nawigacji i menu aplikacji mObywatel oraz ich funkcjonalność mogą się różnić - zależnie od wersji aplikacji - pod względem ilości, wyglądu, kolorystyki i rozmiarów, a tekst etykiet oraz stopki - pod względem treści oraz rodzaju, wielkości i koloru czcionki.

B. 

WIZUALIZACJA WAŻNEJ mLEGITYMACJI POSELSKIEJ NA EKRANIE URZĄDZENIA MOBILNEGO:

wzór

Rzeczywista wielkość czcionek może się różnić zależnie od ustawień użytkownika urządzenia mobilnego dokonanych w systemie operacyjnym tego urządzenia - prezentowany wzór wizualizacji mLegitymacji poselskiej zakłada, że oczekiwana przez użytkownika wielkość czcionek jest ustawiona w systemie operacyjnym na 100%.

C. 

WIZUALIZACJA NIEWAŻNEJ mLEGITYMACJI POSELSKIEJ NA EKRANIE URZĄDZENIA MOBILNEGO:

wzór

Rzeczywista wielkość czcionek może się różnić zależnie od ustawień użytkownika urządzenia mobilnego dokonanych w systemie operacyjnym tego urządzenia - prezentowany wzór wizualizacji mLegitymacji poselskiej zakłada, że oczekiwana przez użytkownika wielkość czcionek jest ustawiona w systemie operacyjnym na 100%.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024