united kingdom
ukraine

Rumunia-Polska. Umowa o dwustronnej współpracy obronnej. Warszawa.2013.06.05.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o dwustronnej współpracy obronnej,
podpisana w Warszawie dnia 5 czerwca 2013 r.

Rząd Rzeczpospolitej Polskiej i Rząd Rumunii, zwane dalej razem "Umawiającymi się Stronami" i osobno "Umawiającą się Stroną";

Uznając współpracę w dziedzinie obronności za kluczowy element regionalnego i światowego bezpieczeństwa i stabilizacji;

Dążąc do pogłębienia swoich dobrych i serdecznych relacji;

Pragnąc uzupełnić i wzmocnić współpracę w obszarach wspólnego zainteresowania;

Uwzględniając postanowienia Karty Narodów Zjednoczonych;

Biorąc pod uwagę Traktat Północnoatlantycki, sporządzony w Waszyngtonie dnia 4 kwietnia 1949 r.;

Uwzględniając postanowienia Umowy między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego dotyczącej statusu ich sił zbrojnych, sporządzonej w Londynie dnia 19 czerwca 1951 r., zwanej dalej "Umową NATO SOFA";

Mając na względzie Wspólną deklarację o partnerstwie strategicznym, podpisaną przez prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Rumunii w dniu 7 października 2009 r.;

Uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Cel i zakres niniejszej Umowy

1. 
Niniejsza Umowa określa ogólne ramy współpracy obronnej między Umawiającymi się Stronami, opartej na zasadach równości, partnerstwa i wzajemnych korzyści.
2. 
Współpraca między Umawiającymi się Stronami będzie prowadzona zgodnie z ich wewnętrznym prawem, ogólnie uznanymi zasadami prawa i normami prawa międzynarodowego oraz międzynarodowymi zobowiązaniami Rzeczypospolitej Polskiej i Rumunii.
Artykuł  2

Definicje

Dla celów niniejszej Umowy wyrażenie:

a)
"personel wojskowy" oznacza członków Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i Rumunii;
b)
"personel cywilny" oznacza pracowników Sił Zbrojnych i ministerstw właściwych do spraw obrony Rzeczypospolitej Polskiej i Rumunii;
c)
"Strona wysyłająca" oznacza Umawiającą się Stronę wysyłającą swój wojskowy i cywilny personel na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo Rumunii zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy;
d)
"Strona przyjmująca" oznacza Umawiającą się Stronę przyjmującą wojskowy i cywilny personel Rzeczypospolitej Polskiej albo Rumunii zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy;
e)
"odpowiedzialne władze" oznacza ministrów lub ministerstwa właściwe do spraw obrony Umawiających się Stron, odpowiedzialne za stosowanie niniejszej Umowy.
Artykuł  3

Obszary współpracy

1. 
Współpraca między Umawiającymi się Stronami może obejmować następujące obszary:
a)
planowanie obronne;
b)
funkcjonowanie sił zbrojnych w nowoczesnych społeczeństwach demokratycznych, łącznie ze stosowaniem postanowień międzynarodowych traktatów w dziedzinach obronności, bezpieczeństwa i kontroli zbrojeń;
c)
misje pokojowe i humanitarne oraz inne operacje organizacji międzynarodowych dotyczące wspierania pokoju i zwalczania terroryzmu;
d)
organizacja sił zbrojnych łącznie ze strukturą jednostek wojskowych i polityką zarządzania personelem;
e)
wsparcie logistyczne na potrzeby sił zbrojnych;
f)
szkolnictwo wojskowe;
g)
szkolenie personelu wojskowego;
h)
działania w zakresie bojowego poszukiwania i ratownictwa (CSAR);
i)
badania w dziedzinie technologii obronnej;
j)
rozwój, konserwacja i naprawa uzbrojenia i sprzętu wojskowego;
k)
modernizacja i konwersja uzbrojenia i sprzętu wojskowego;
l)
wojskowe systemy informatyczne, technologie informatyczne i łącznościowe;
m)
normalizacja, kontrola jakości i kodyfikacja w sferze wojskowej;
n)
medycyna wojskowa i wojskowe wsparcie medyczne;
o)
prawo i ekonomia w dziedzinie obronności.
2. 
Szczegółowe kwestie odnoszące się do współpracy w obszarach, o których mowa w ustępie 1, mogą być określane w odrębnych umowach i porozumieniach zawartych między Umawiającymi się Stronami lub odpowiedzialnymi władzami.
Artykuł  4

Formy współpracy

Współpraca między Umawiającymi się Stronami będzie prowadzona, w szczególności, w następujących formach:

a)
spotkań odpowiedzialnych władz i innych przedstawicieli Umawiających się Stron;
b)
konsultacji polityczno-wojskowych, konferencji i seminariów;
c)
studiów i praktycznych szkoleń w szkołach wojskowych i wojskowych instytucjach badawczo-rozwojowych, łącznie z wymianą wykładowców i praktykantów;
d)
doradztwa fachowego i wsparcia w badaniach i rozwoju, konserwacji i remontach uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla potrzeb sił zbrojnych;
e)
udziału jednostek wojskowych w ćwiczeniach wojskowych;
f)
udziału jednostek wojskowych w wojskowych operacjach zagranicznych;
g)
wymiany informacji, dokumentacji i materiałów szkoleniowych;
h)
organizacji i udziału w imprezach kulturalnych i sportowych.
Artykuł  5

Wymiana i ochrona informacji niejawnych

Wymiana i ochrona informacji niejawnych między Umawiającymi się Stronami w związku ze stosowaniem niniejszej Umowy będzie regulowana Umową między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o wzajemnej ochronie informacji niejawnych, podpisaną w Bukareszcie dnia 5 lipca 2006 r.

Artykuł  6

Status prawny personelu wojskowego i cywilnego

1. 
W czasie pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo Rumunii personel wojskowy i cywilny Strony wysyłającej będzie przestrzegał prawa Strony przyjmującej i powstrzymywał się od uczestniczenia w jakiejkolwiek działalności politycznej na tym terytorium.
2. 
Status prawny personelu wojskowego i cywilnego Strony wysyłającej podczas jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo Rumunii będzie regulowany postanowieniami Umowy NATO SOFA.
Artykuł  7

Roczne plany współpracy

1. 
Podstawą współpracy na dany rok będzie roczny plan współpracy zaakceptowany przez odpowiedzialne władze albo ich przedstawicieli.
2. 
Wnioski i propozycje do każdego rocznego planu współpracy będą pisemnie zgłaszane do dnia 1 października każdego roku.
3. 
Roczny plan współpracy będzie podpisany przez upoważnionych przedstawicieli Umawiających się Stron do dnia 1 listopada każdego roku.
4. 
Roczny plan współpracy będzie określał, między innymi, szczegółowe przedsięwzięcia, ich formy, daty, miejsca i liczbę uczestników.
5. 
Uzgodnione roczne plany współpracy mogą być pisemnie zmieniane w każdym czasie, za wzajemną zgodą odpowiedzialnych władz albo ich przedstawicieli.
Artykuł  8

Sprawy finansowe

1. 
Strona wysyłająca przyjmuje odpowiedzialność za pełne pokrycie wszelkich wydatków związanych z pobytem członków jej personelu wojskowego i cywilnego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo Rumunii na mocy niniejszej Umowy.
2. 
Uzgodnienia finansowe odnoszące się do form współpracy, o których mowa w artykule 4 litery c), e), f) oraz h) będą określane w odrębnych umowach lub porozumieniach.
Artykuł  9

Rozstrzyganie sporów

1. 
Każda sytuacja, która może prowadzić do powstania sporu między Umawiającymi się Stronami dotyczącego wykładni lub stosowania niniejszej Umowy, będzie jak najszybciej przez nie konsultowana w przyjazny i ugodowy sposób.
2. 
Spory między Umawiającymi się Stronami dotyczące interpretacji lub stosowania niniejszej Umowy będą rozstrzygane wyłącznie przez nie w drodze negocjacji.
Artykuł  10

Postanowienia końcowe

1. 
Niniejsza Umowa wejdzie w życie po upływie 30 dni od otrzymania drugiej z dwóch notyfikacji, w których Umawiające się Strony wzajemnie informują się o zakończeniu wewnętrznych procedur prawnych niezbędnych do wejścia niniejszej Umowy w życie.
2. 
Niezwłocznie po wejściu niniejszej Umowy w życie, Rząd Rzeczypospolitej Polskiej podejmie niezbędne działania zmierzające do jej zarejestrowania w Sekretariacie Organizacji Narodów Zjednoczonych, zgodnie z artykułem 102 ustęp 1 Karty Narodów Zjednoczonych.
3. 
Niniejsza Umowa jest zawarta na czas nieokreślony.
4. 
Niniejsza Umowa może być wypowiedziana w każdym czasie przez każdą Umawiającą się Stronę w drodze pisemnej notyfikacji. W takim przypadku Umowa utraci moc 180 dni po otrzymaniu notyfikacji.
5. 
Niniejsza Umowa może być zmieniona w każdym czasie, za pisemną zgodą Umawiających się Stron. W takim przypadku ustęp 1 niniejszego artykułu stosuje się odpowiednio.
6. 
W dniu wejścia w życie niniejszej Umowy traci moc Porozumienie między Ministerstwem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Obrony Narodowej Rumunii o współpracy w dziedzinie wojskowej, sporządzone w Bukareszcie dnia 23 lutego 1994 r.

Sporządzono w Warszawie dnia 5 czerwca 2013 r. w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w językach polskim, rumuńskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne.

W razie jakiejkolwiek rozbieżności w ich interpretacji, tekst sporządzony w języku angielskim będzie uważany za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2018.975

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rumunia-Polska. Umowa o dwustronnej współpracy obronnej. Warszawa.2013.06.05.
Data aktu: 05/06/2013
Data ogłoszenia: 12/10/2018
Data wejścia w życie: 11/05/2014