Podczas pierwszego próbnego etapu wysiedleń, przeprowadzonego rok wcześniej, w dniach 6-25 listopada 1941 r., wysiedlono z powiatu zamojskiego ponad 2 tys. mieszkańców z 7 wsi. Drugi etap akcji wysiedleń rozpoczęto w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r. - trwał on do 6 marca 1943 r. Wysiedlenia kontynuowano ze szczególną intensywnością w dniach od 24 czerwca do 5 sierpnia 1943 r. podczas akcji pod kryptonimem "Wehrwolf". W tym okresie wobec zorganizowanego zbrojnego oporu Polskiego Państwa Podziemnego przeprowadzono liczne krwawe pacyfikacje kolejnych 170 wsi.
Łącznie na terenie Zamojszczyzny wysiedlono bądź spacyfikowano 297 wsi, usuwając z nich około 110 tys. Polaków. Wysiedlaną ludność, po pobycie w obozach przejściowych w Zamościu i Zwierzyńcu, wywożono na przymusowe roboty do Niemiec i do obozów koncentracyjnych.
Szczególnie tragiczny był los około 30 tys. dzieci z Zamojszczyzny. Część z nich Niemcy wysłali do Rzeszy w celu germanizacji, część do obozów koncentracyjnych, gdzie kilka tysięcy z nich zginęło. Resztę wraz ze starcami rozmieszczono w powiatach: garwolińskim, siedleckim, mińskim i sokołowskim. Dzieci przewożone w nieogrzewanych bydlęcych wagonach zamarzały podczas transportu do miejsca przeznaczenia.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd i cześć wszystkim mieszkańcom Zamojszczyzny, którzy zginęli lub w jakikolwiek sposób ucierpieli podczas barbarzyńskich pacyfikacji i wysiedleń przeprowadzonych przez hitlerowskie Niemcy 70 lat temu, wyrażając jednocześnie uznanie dla wysiłku i odwagi wszystkich, którzy nieśli pomoc i ratunek mieszkańcom Zamojszczyzny w tych tragicznych dniach.
Obecnie, gdy stosunki polsko-niemieckie znajdują się od wielu lat w stadium postępującego procesu porozumienia i pojednania Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uczcić pamięć ponad 30 tys. dzieci Zamojszczyzny, które padły ofiarą hitlerowskich okupantów.
Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla zbrojnego czynu żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy w Powstaniu Zamojskim zbrojnie przeciwstawili się niemieckiej eksterminacji Narodu Polskiego.
Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Identyfikator: | M.P.2012.932 |
Rodzaj: | Uchwała |
Tytuł: | Uczczenie 70. rocznicy wysiedleń z Zamojszczyzny. |
Data aktu: | 23/11/2012 |
Data ogłoszenia: | 10/12/2012 |